Návštěvníci Moskvy si od pátku mohou pořídit lístek na metro zdarma. Stačí když u speciálního automatu udělají třicet správně provedených dřepů během dvou minut.

Akce je součástí propagování olympijských myšlenek v zemi před olympiádou, která se příští rok uskuteční v ruském Soči, uvedl v sobotu britský deník The Daily Telegraph.

Automat začal fungovat na stanici metra Vystavočnaja na východě ruské metropole. Je vybaven senzory a poblíž se nachází i kontrolor, který dohlíží na to, aby dřepy byly "vzorové". Když cestující vše poctivě splní, získá zdarma lístek na metro v hodnotě 30 rublů (necelých 19 korun).

Jako první si lístek při slavnostním odhalení automatu vysloužila gymnastka Jelena Zamolodčikovová, která vyhrála na olympiádě v Sydney v roce 2000 dvě zlaté medaile.

Zprovoznění automatu je součástí širší kampaně před olympiádou, která má za cíl přimět Rusy k pravidelnému cvičení. V rámci projektu mají být například i vyměněny úchyty na držení v autobusech za elastické cvičební pásy a v ulicích měst bude možné půjčit si kola produkující elektřinu, kterou lze nabít mobilní telefony.

"Chceme ukázat, že olympijské hry nejsou jen mezinárodní soutěží, kterou lidé sledují v televizi, ale i příležitostí pro každého zapojit se do sportovního životního stylu," uvedl předseda Ruského olympijského výboru Alexander Žukov.

Související