Tajfun Haiyan, který při víkendovém pustošení Filipín pravděpodobně zabil tisíce lidí, v noci na pondělí udeřil na území Vietnamu, kde si podle dostupných informací vyžádal jedenáct obětí. Zasaženo bylo i území jižní Číny, kde zahynulo dalších 11 osob a šest se pohřešuje.

Podle českého velvyslance na Filipínách Josefa Rychtara by všichni čeští občané v zemi měli být v pořádku.

Filipínská armáda zatím oficiálně potvrdila 942 mrtvých, ale podle nepotvrzených odhadů může být až 10 000 obětí. Tamní pobočka Červeného kříže odhaduje, že zemřelo 1 200 lidí.

Podle pondělních informací filipínských oficiálních činitelů páteční katastrofa postihla nejméně dva miliony obyvatel ve 41 provinciích. Filipíny mají více než 92 milionů obyvatel, ročně zemi zasáhne osm až devět tropických bouří.

Zničeno nebo poškozeno bylo nejméně 23 000 domů, ale to je zatím velmi předběžný údaj, protože mnoho oblastí zůstává odříznuto od světa. Na některých částech pobřeží se celé oblasti změnily v pokroucené hromady trosek, pod nimiž zůstala uvězněna těla.

Zkáza na Filipínách

Filipíny tvoří více než 7000 ostrovů, což znamená spoustu pobřeží vystaveného na pospas větru a dešti. Žije tu více než 92 milionů obyvatel, většina z nich v hlavním městě Manile, kde se 12 milionů lidí tísní v jedné z nejhustěji zalidněných metropolí světa.

S větrem dosahujícím až rychlosti 315 kilometrů v hodině s nárazy 380 kilometrů v hodině byl Haiyan patrně nejsilnější tropický cyklón, jaký kdy kde narazil na pevninu v zaznamenané historii.

Supertajfun Haiyan narazil na pevninu jižně od Manily v půl páté ráno místního času v době, kdy většina lidí spala. Narazil na Guiuan na Východním Samaru, pak přeskočil na Dulag-Tolosa na sousedním ostrově, a pak na Daanbantayan a Bantayan na ostrově Cebu.

Zkázu na Filipíny nepřináší jen samotný silný vítr. Prudké srážky provázející tajfun způsobují povodně. Filipíny jsou pokryté horami, které spadají strmě k pobřežním oblastem, což zvyšuje riziko ničivých sesuvů půdy. A navzdory častým bouřím nejsou mnohá obydlí na pobřeží stavěna tak, aby vydržela prudké bičování větru, deště či vzedmutého moře.

Zdroj: CNN

Všichni Češi v zemi by podle českého velvyslance Josefa Rychtara měli být v pořádku.

"Máme čerstvou informaci, že poslední dvě osoby, po kterých jsme pátrali a které se nám neozývaly, se ozvaly příbuzným," sdělil ČTK velvyslanec. Je však podle něj možné, že se v zemi nacházejí ještě nějací čeští turisté, kteří nemají povinnost se nahlásit, a ambasáda tak o nich neví.

"Tajfun zpustošil opravdu obrovskou oblast a dost děsivým způsobem," popsal český ambasador. "Je zde snaha o poskytnutí pomoci, ale probíhá to pomalu, protože komunikace s postiženými oblastmi je trochu složitá jak po telefonické stránce, tak i jakým způsobem tam dopravovat pomoc. Je v tom trochu chaos, ale vypadá to, že se to začíná hýbat a snad brzy ta pomoc dorazí k potřebným," dodal.

Sílu tajfunu nevydržela ani evakuační centra

Tajfun Haiyan zasáhl východní část Filipín v pátek ráno a rychle se přehnal přes centrální ostrovy s větrem o rychlosti 235 kilometrů v hodině a nárazy 275 kilometrů v hodině; zvedl vlny mořské vody až do výšky šesti metrů.

I když filipínské úřady nechaly evakuovat 800 000 lidí, bilance obětí bude vysoká, protože sílu tajfunu nevydržela ani některá z evakuačních středisek - zděných škol, kostelů či vládních budov.

Před příchodem do Vietnamu tajfun nad mořem zeslábl, ale stále ho provázejí silné lijáky a vichry o síle kolem 120 kilometrů v hodině. Z vytipovaných oblastí vietnamské úřady preventivně evakuovaly více než 600 000 osob. I obyvatelé Hanoje se připravili na lijáky a povodně. Úřady v metropoli mobilizovaly záchranné a bezpečnostní síly a nařídily, aby školy v pondělí zůstaly uzavřené.

Ničivý živel se pohybuje na severozápad stále nižší rychlostí a měl by rychle zaniknout.

Potřebujeme pomoc. Teď hned

Do města Tacloban, které supertajfun zcela zničil, už dorazila první letadla s humanitární pomocí - přivezla jídlo, vodu, zásoby a léky. Na letišti se tvořily fronty přeživších z dříve dvousettisícového města. Mnozí z nich kritizovali pomalou reakci institucí, zejména na lokální úrovni.

Ve městě funguje jediná nemocnice. Nedostatek vody a potravin spustil rabování.

"Dostaňte sem mezinárodní pomoc - ne zítra, teď hned. Tohle je velmi, velmi špatné, horší než peklo," cituje server televize CNN Maginu Fernandezovou, které tajfun zničil domov i obchod.

Po Haiyanu přijde Zoraida

Zatímco se země pokouší začít z hrozivé přírodní katastrofy zotavovat, míří na ni další tropická bouře označovaná jako Zoraida (mezinárodně jí bude zřejmě přiděleno jméno Podul). Filipínská hydrometeorologická agentura PAGASA jí zatím udělila nejnižší, 1. stupeň, což odpovídá rychlosti větru 30 až 60 kilometrů v hodině.

Zoraida míří k Filipínám z jihovýchodu a naplno by je měla zasáhnout v úterý ráno. Meteorologové předpokládají, že se nebude jednat o silnou bouři. Nemohla si ovšem vybrat horší načasování.

Související