Španělská metropole se již týden topí v odpadcích. Místní zaměstnanci technických služeb totiž minulé úterý vstoupili do stávky kvůli plánům pětinu z nich propustit a zbylým snížit platy až o 40 procent.

Madridské chodníky a parky se tak plní smetím, zbytky jídel i zvířecími výkaly, popsala agentura Reuters.

Časově neomezené stávky se účastní 6000 popelářů, pracovníků úklidových služeb i zahradníků. "Bolí nás, že to musíme dělat," nechal se slyšet Eduardo Benitez, který spolu se stovkami svých kolegů protestoval v pondělí večer v ulicích Madridu.

"Nechceme, aby nám platili víc, nechceme více práv, žádáme jen o náš chléb," dodal. Pracovníci technických služeb v Madridu vydělávají měsíčně tisíc až 1200 eur (v přepočtu asi 27 tisíc až 32 tisíc korun).

Ve španělské metropoli se v posledních letech konají protesty téměř každý den. Proti úsporám, ke kterým přistoupila vláda, již protestovali například studenti, zdravotníci i zaměstnanci veřejného sektoru.

Španělská ekonomika se v uplynulých dvou letech neustále nacházela v recesi, ze které se dostala až nyní ve třetím čtvrtletí tohoto roku. Nezaměstnanost v zemi se pohybuje nad 26 procenty.

Související