Francouzská a nizozemská parlamentní krajní pravice ve středu uzavřely spojenectví s cílem společně uspět ve volbách do Evropského parlamentu v květnu 2014. Očekávají, že se k nim připojí některé další euroskeptické strany v zemích Evropské unie.

Po své schůzce v Haagu to oznámili nizozemský pravicový populista Geerd Wilders a šéfka francouzské Národní fronty (FN) Marine Le Penová.

Bez ohledu na některé rozdílné postoje si oba přejí spojit v rámci EU co nejvíce euroskeptických hnutí s cílem vytvořit v Evropském parlamentu řádnou politickou skupinu a posílit tak demokratickou cestou svůj vliv v Evropě

Pro vytvoření takové skupiny je třeba získat minimálně 25 z celkových 766 poslanců. Existence takové skupiny umožňuje kromě jiného získat od europarlamentu služby sekretariátu, kanceláře, překladatele, peníze a čas pro proslovy v plénu.

Čtvrtina voličů pro Národní frontu

FN má nyní v europarlamentu tři europoslance a Wildersova Strana pro svobodu (PVV) čtyři. Žádný z nich nepatří k nějaké oficiální politické skupině. Agentura AFP s odvoláním na nejnovější průzkumy tvrdí, že PVV si ve volbách nejspíš povede dobře, FN je dokonce v čele sondáží ve Francii, kde by ji nyní volilo 24 procent obyvatel.

Le Penová a Wilders věří, že by se k jejich předvolebnímu spojenectví mohly kromě jiných přidat nacionalistické formace z Belgie, Itálie, Německa, Rakouska a severní Evropy. Naopak vylučují spolčování například s nacionalistickými poslanci ze Slovenska, Maďarska, Rumunska a Bulharska, kteří jsou obviňováni z rasismu.

"Dnešek znamená začátek osvobození od tohoto monstra nazývaného Brusel," řekl na společné tiskové konferenci v Haagu Wilders.

"My, staré evropské národy, musíme o každou věc žádat povolení v Bruselu. Je třeba obnovit územní svrchovanost, měnovou svrchovanost, rozpočtovou svrchovanost," prohlásila Le Penová.

Související