Kanada ve čtvrtek oznámila zrušení víz pro občany České republiky. Čeští občané budou od teď moci v Kanadě pobývat bez víza až po dobu šesti měsíců. Týká se to všech pasů, včetně diplomatických a služebních. 

Víza byla obnovena v červenci 2009 kvůli vysokému počtu českých občanů, kteří v zemi hledali azyl. Objevily se informace, že žadatelé zneužívají tamní azylový systém.

Velvyslanec Otto Jelinek, český rodák, symbolicky roztrhal jednu z žádostí o kanadské vízum. "Vím, že je to dobrý pro Kanadu, ale vím, že je to taky dobrý pro Českou republiku," řekl Jelinek.

Zrušení víz pro Českou republiku umožnily změny v kanadském azylovém systému. Ty byly zavedeny k loňskému 15. prosinci a jejich cílem je poskytnout rychlejší ochranu těm, kteří ji potřebují, zajistit rychlejší odjezd těch, u kterých bylo zjištěno, že ochranu nepotřebují, a odradit od zneužívání kanadského azylového systému.

"Lidé, kteří podávají nepodloženou žádost o azyl, budou posláni z Kanady mnohem rychleji, nebudou si moci žádat o povolení pracovat v Kanadě, dostanou také menší dávky, včetně nižšího krytí zdravotnické péče," dodal ke změnám v azylovém systému Jelinek. 

To, že by v brzké době měla skončit vízová povinnost pro české občany, potvrdil před měsícem v Bruselu sám kanadský premiér Stephen Harper. Podle něj zájmem Ottawy je volný pohyb osob mezi Kanadou a Evropskou unií.

Krok Kanady ocenilo i ministerstvo zahraničí, které je považuje za úspěch České republiky a výsledek dlouhodobých snah a jednání. "Jsem opravdu rád, že se nám tímto krokem podařilo uzavřít období nevyváženého vztahu mezi českými a kanadskými občany. Odstranění neodůvodněných vízových překážek povede nejen ke zvýšení vzájemné turistické výměny, ale nepochybně přispěje i k rozvoji ekonomických vztahů mezi našimi zeměmi," uvedl v prohlášení šéf české diplomacie v demisi Jan Kohout.

Zrušení víz uvítal i bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. "Bohudík, konečně. Dlouho jsme na tom pracovali, konečně k tomu došlo.  To nebylo udržitelné," prohlásil. 

Od obnovení víz Kanada vydala českým občanům přes 30 000 víz a na 500 jich odmítla vydat. Česká diplomacie proti vízům opakovaně protestovala. Praha dlouhodobě spojovala vízovou povinnost se svým souhlasem se schvalováním obchodních a ekonomických dohod mezi EU a Kanadou.

Kanada víza obnovila v červenci 2009 kvůli přílivu Čechů, kteří za oceánem hledali azyl. Šlo hlavně o Romy, kteří si stěžovali na pronásledování a rasismus. Podle některých zdrojů čeští žadatelé ale zneužívali tamní azylový systém a odchody měly ekonomický podtext. Kanada uváděla, že vízy se hromadným příchodům brání.