Před 65 lety, 14. listopadu 1948, se pozdější britské královně Alžbětě II. a jejímu manželovi princi Philipovi narodil syn Charles. 

Od čtvrtka může začít pobírat státní důchod. A to přesto, že zatím ani nezačal vykonávat "povolání", na které se připravuje celý život – usednout na trůn jako nejstarší syn britské královny a dědic trůnu.

Korunovace se dosud nedočkal, a v dubnu 2011 dokonce překonal dosavadní rekord britské monarchie v délce čekání na tuto událost.

Charles, jemuž náleží titul princ waleský, se jako historicky první člen královské rodiny vzdal privilegia neplatit daně a začal přispívat do státní pokladny. Konzervativní tradice ale narušuje i jinak, například svou dlouholetou podporou biofarmaření.

Princ Charles Philip Arthur George se narodil v Buckinghamském paláci v centru Londýna. Coby příslušníkovi královského rodu se mu dostalo vzdělání na prestižních soukromých školách v Británii a Austrálii. Poté co na univerzitě v Cambridgi získal titul bakaláře umění, vstoupil do pětileté služby u námořnictva.

Den, kdy se narodil princ Charles

Před dvaceti lety Charles musel bojovat proti výzvám, aby se vzdal svého následnictví poté, co se provalila jeho aféra s Camillou Parkerovou-Bowlesovou a rozešel se s manželkou Dianou milovanou národem.

Postupně si ale získal zpět uznání veřejnosti a většina poddaných nyní věří, že by se měl stát králem. Podařilo se mu vychovat syny, prince Williama a Harryho, coby oblíbené mladé muže a ocenění si získal také rozsáhlou charitativní prací.

Charles už prohlásil, že svou penzi věnuje charitě pro starší občany. A udržuje si pověst zaneprázdněného filantropa. "Víc než cokoli jiného vnímám, že je mou povinností starat se o každého a o životy těch, kdo žijí v této zemi. Musím se snažit hledat způsoby, jak vylepšovat stav věcí," řekl Charles před časem časopisu Time.

Vybrat mu dárek je hrůza, tvrdí Camilla

Klíčové je i to, že Britové konečně odpustili Camille, s níž se Charles oženil v roce 2005. Žena, kterou svého času zaplavovali lidé nenávistnými dopisy, se nyní trvale objevuje po jeho boku.

Právě ona v ojedinělém interview, které poskytla reportérům při návštěvě Indie, prozradila, že její manžel je workoholik a kvůli oslavám své tempo nezpomalí. Sama by si prý dovedla představit klidnou, tichou chvilku o samotě, zalitou sluncem, ale pochybuje, že k tomu princ svolí.

"On totiž ani ve svém věku nepřestane pracovat. Nikdy nepřestává pracovat. Je to dost vyčerpávající. Je jedno, jaký je den – pořád pracuje," povzdychla si vévodkyně z Cornwallu.

 

Camilla dodala, že kupovat dárky pro člověka, který si může dovolit téměř všechno, je dost frustrující. Sama se při hledání vhodného dárku občas zeptá, co by si princ přál. Ten jí obratem dodá celý seznam, takže ho musí splnit do puntíku.

"Něco jsem mu koupila, ale jestli se mu to bude líbit, nevím," přiznala reportérům. "Sbírá hodně věcí a tohle je dost unikátní kousek starožitného čínského porcelánu. Ten má hodně rád," prozradila nakonec.

Princ své narozeniny oslaví u jezera Kumarakom ve státě Kerala, poté bude pokračovat na Srí Lanku, kde svou matku zastoupí na summitu vlád Commonwealthu. Tuto akci zatím britská královna, která vládne od roku 1952, vynechala jen jednou.

Související