Pákistánský Senát požádal ministerstvo vnitra v Islámábádu a další úřady, aby ho informovaly o vývoji případu dvou unesených Češek, které letos v březnu zajali ozbrojenci v provincii Balúčistán.

Na svých internetových stránkách to v pátek napsal anglickojazyčný pákistánský list The Express Tribune.

Na podrobné informace se senátní výbor pro zahraniční záležitosti bude dotazovat během schůzky plánované na pondělí.

Zda to značí posun v případu, odmítlo české ministerstvo zahraničí komentovat. "K tomuto případu se vůbec nevyjadřujeme, a to ani ke krokům, které se odehrávají na pákistánské straně," řekla serveru IHNED.cz mluvčí ministerstva Johana Grohová.

Předseda senátního výboru Hadži Muhammad Adíl byl minulý týden v Praze, kde se na pákistánské ambasádě setkal s příbuznými zmizelých Češek.

"Ujistil jsem jejich rodiny, že součástí paštunské ani balúčské tradice není ubližovat ženám," citovaly senátora noviny.

"Jde o velmi naléhavý diplomatický a humanitární případ a je třeba se mu okamžitě věnovat," zdůraznil Adíl a konstatoval, že rodiny unesených dívek nejsou dost bohaté na to, aby si mohly dovolit zaplatit výkupné.

Adíl je předním pákistánským senátorem a místopředsedou vládní Lidové národní strany (ANP). Ta zastupuje sekulární Paštuny a vystupuje proti islamistickým skupinám, především proti teroristické síti Al-Káida a radikálnímu hnutí Tálibán.

Dvě čtyřiadvacetileté české turistky byly uneseny v jihozápadní pákistánské provincii Balúčistán 13. března. Ženy cestovaly z Íránu do Indie.

Postupně se objevily dva videozáznamy s unesenými: první v červnu a druhý v říjnu. Na dřívějších záběrech pořízených údajně v polovině dubna Češky tvrdily, že jsou zdravé, ale že jejich životy jsou ohroženy. Druhý videozáznam vznikl údajně v srpnu a působí smutnějším dojmem – dívky mluví o tom, že se zhoršuje jejich zdravotní stav, mají špatný přístup k jídlu a vodě, a dokonce i o tom, jak si přejí být pohřbeny.

Česká diplomacie je, co se týče informací o stavu vyjednávání o propuštění dívek, zdrženlivá. V polovině října nicméně prezident Miloš Zeman potvrdil, že tato jednání stále probíhají.

Související