Čína chce uvolnit politiku jednoho dítěte a zrušit pracovní tábory i systém "převýchovy prací", který umožňuje odsuzování politických vězňů bez soudního procesu.

Vyplývá to z reforem schválených během plenárního zasedání ústředního výboru Komunistické strany Číny, které skončilo v úterý, informovala agentura Nová Čína.

Vedení Komunistické strany jednalo čtyři dny za zavřenými dveřmi.

O výsledcích pléna se na veřejnost dosud dostaly jen obecné informace, teprve v pátek zveřejnila státní média podrobnější dokument, který mluví o dalekosáhlých reformách v ekonomické, sociální i politické oblasti.

Peking se například chystá uvolnit kontroverzní a dlouhá desetiletí prosazovanou politiku jednoho dítěte. Kromě obyvatel venkova by tak nyní mohly mít dvě děti i všechny páry, v nichž je alespoň jeden z rodičů jedináček. Dosud si čtyřčlennou rodinu mohli založit pouze rodiče, kteří byli jedináčky oba.

Politiku jednoho dítěte Čína zavedla koncem 70. let, aby utlumila rychlý růst populace. Její striktní prosazování vedlo podle ochránců lidských práv třeba k nuceným potratům a kvůli preferenci mužských potomků nyní země čelí i demografické nerovnováze. Podle odhadu bude do konce dekády v Číně 24 milionů "přebytečných" mužů, kteří nebudou mít šanci najít si ženu.

Čínské úřady plánují také omezit seznam trestných činů, za něž hrozí trest smrti. Definitivně skončit by měly i pracovní tábory, jeden z nejkritizovanějších symbolů čínského autoritativního režimu. Zatím se však neví, v jakém časovém horizontu se budou rušit.

Komunistická strana zatím mluvila o chystaných změnách neurčitě. Uvedla například, že rozhodující roli v čínské ekonomice by měl v budoucnu hrát volný trh. V prohlášení si strana kladla za cíl dosáhnout "rozhodujících výsledků" do roku 2020.