Americké ministerstvo spravedlnosti nemá v úmyslu soudně stíhat novináře Glenna Greenwalda. Ten je odpovědný za zveřejnění dokumentů, které získal bývalý spolupracovník americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Edward Snowden.

V rozhovoru pro deník Washington Post to řekl americký ministr spravedlnosti Eric Holder.

"Rozhodně nesouhlasím s tím, co Greenwald udělal," upozornil nicméně Holder. Podle něj Greenwaldova činnost není ryze "angažovanou žurnalistikou" a smazává hranice mezi advokacií a novinářským povoláním. Není mu prý ale známo, že by existovaly podklady, na jejichž základě by šlo Greenwalda právně stíhat.

Američan Greenwald, který žije v Brazílii, napsal několik článků na základě dokumentů, které mu předal jeho krajan Snowden. Snowdenovy dokumenty v létě ukázaly, že americká tajná služba monitorovala elektronickou komunikaci milionů lidí po celém světě.

Nedávno se pak provalilo, že mezi sledovanými byli i vrcholní státníci. Aféra poškodila vztahy USA zejména s jejich spojenci.

Greenwald, který v minulosti projevoval obavy z toho, že bude stíhán a zatčen v USA, Holderovo prohlášení uvítal.

"Je to pozitivní krok, že ministr spravedlnosti výslovně uznal, že žurnalistika není a neměla by být zločinem ve Spojených státech," podotkl Greenwald.

Zároveň ale dodal, že vzhledem k špatným zkušenostem s americkou vládou ohledně dodržování svobody tisku hodlá svůj případ raději ještě konzultovat se svým advokátem, zda se na ústní prohlášení představitele USA může spolehnout.

Snowden se od zveřejnění dokumentů vyhýbá jurisdikci amerických úřadů. V současnosti pobývá na území Ruska coby azylant, ovšem nedávno se začalo v Německu veřejně hovořit o tom, jestli Berlín bývalému pracovníkovi NSA nenabídne možnost pobytu na svém území.

Tato vyjádření se objevila poté, co vyšlo najevo, že americká rozvědka odposlouchávala mobil kancléřky Angely Merkelové.