Co se stane, když dáte skupině slonů hudební nástroje? Dostanete orchestr se sice poněkud hlučnější bicí sekcí, naproti tomu však hudebníky ochotné koncertovat za pouhé buráky.

"Někteří hráči jako třeba slon Luk Kop dospěli při tlučení do bubnu k takové zanícenosti, že museli být z orchestru vyřazeni," řekl stanici BBC zakladatel tělesa Dave Soldier.

Mei Kot prý s velkým nadšením tluče palicí do činelu, Čapati je zase velmi dobrý u bubnu. Když slon Pchong dostane paličku, aby se připojil, těžko ho kdo zastaví. Luk Kop byl výborný - dokázal hrát na tři bubny naráz a do rytmu. "Nakonec byl při tom ale i dost nebezpečný, takže v orchestru už není," říká hudebník a skladatel Soldier.

Orchestr, který berlínské filharmoniky co do váhy převyšuje třikrát, založil s Američanem Richardem Lairem, jemuž se říká sloní profesor.

"Řekli jsme si, že by sloni mohli dokázat hrát, pokud dostanou ergonomicky upravené nástroje. Bylo jasné, že musíme vytvořit mimořádně pevné instrumenty, protože jediný úder sloního chobotu by běžný buben rozbil na padrť," řekl Soldier, který nahrával s hudebníky jako Bo Diddley nebo David Byrne.

Je ale také profesorem neurologie na Columbijské univerzitě a orchestr založený roku 2000 mu poskytl možnost zabývat se poznávacími a hudebními schopnostmi slonů.

Pro sloního profesora Laira je zase orchestr atrakcí, která může pomoci shromáždit peníze na velmi potřebné středisko ochrany zvířat. V Thajsku se začala lépe kontrolovat těžba dřeva, při níž pracovali také sloni. Jejich majitelé je pak nedokázali uživit, takže slonů je dost.

"Richard mne pozval do Thajska a já jsem v kovárně vyrobil velké nástroje," vypráví Lair. Orchestr jich má nyní k dispozici 22 a všechny jsou konstruovány tak, aby dokázaly čelit úderu chobotu nebo nástroje chobotem ovládaného.

Soldier věděl o výzkumu z univerzity v Kansasu, který tvrdí, že sloni jsou schopni rozeznat základní melodie. "Představoval jsem si, že jim za každý dobrý úder dáme banán a za správnou notu jablko. Ale bylo to jinak. Prostě jsme jim dali paličky a bylo to. Začali za několik minut sami hrát. Thajci říkají, že to zní jako hudba z buddhistických chrámů," vypráví Soldier.

Na kontě mají už tři desky

Thajský sloní orchestr nahrál už tři alba. Na jednom z nich je hudba improvizovaná - mahautové (vodiči) slonům pouze ukazovali, kdy začít a kdy přestat. Na další desce jsou thajské melodie. V tom případě hraje každý ze slonů danou notu podle pokynu mahauta.

Zvukové projevy některých zvířat zaujaly i mnohé skladatele. Například Wolfgang Amadeus Mozart si do svého deníku zaznamenal popěvek svého špačka. V Beethovenově Pastorální symfonii je pak pasáž, v níž tři dechové nástroje imitují ptačí zpěv - flétna slavíka, hoboj křepelku a klarinet kukačku.

Thajští sloní hudebníci však podle Soldiera opravdu hrají - používají nástroje, aby z nich vyloudili nové melodie. A dělají to, protože je to baví. Soldier je dokonce přesvědčen, že dávají přednost naladěným nástrojům.

"Umí na nástroji najít místo, které vydává nejkrásnější zvuk, aniž je to někdo učil," řekl Soldier. Obstaral si prý thajskou verzi xylofonu s disharmonickým zvukem a viděl, že se jeho hudebníci tomuto nástroji vyhýbali a hráli raději na xylofon, který hrál libozvučněji.

Loni v prosinci Soldier provedl experiment, aby zjistil, jak sloní hudbu vnímají ostatní. Jeden newyorský orchestr provedl aranžmá sloní skladby a posluchači pak dostali pokyn, aby se pokusili uhádnout autora. K Soldierovu potěšení padala jména jako John Cage, Alan Hovhaness, Antonín Dvořák a Charels Ives.

Video
Související