Údajné krádeže, hluk a gangy mladých lidí, které ústí v napětí s místními obyvateli.  Tak popisuje britský deník The Guardian situaci na předměstí Sheffieldu na severu Anglie, kam se ve velkém začali stěhovat slovenští Romové.

Sami přistěhovalci říkají, že v Británii chtějí dát svým dětem šanci na lepší život.

Nespokojenost s Romy ale v předměstí Page Hall vedla k vytvoření sdružení místních obyvatel, které monitoruje chování slovenských přistěhovalců a snaží se situaci zklidnit.

Podle sdružení, které odmítá označení domobrana, lze situaci přirovnat k sudu se střelným prachem, který hrozí explozí.

"Jsme jen skupina obyčejných místních lidí, kteří nemají rádi, když je někdo zastrašuje v jejich vlastním bydlišti. Snaží se jen vysvětlovat nově příchozím, jak zde funguje život," řekl čtyřiašedesátiletý Barrie Rees, který si při obchůzce městem zapisoval postřehy z chování slovenských Romů.

The Guardian zmínil i zprávu bulvárního listu The Daily Express, podle níž majiteli jednoho místního obchodu chtěli romští teenageři za 250 liber (8 100 korun) prodat dítě. Místní obyvatelé prý uvítali, že úřady se jejich problémy začaly v posledních dnech zabývat. Je prý cítit i větší přítomnost policie.

Policie zdůraznila, že důkladně prověřila spekulace o prodeji dítěte, ale nenašla žádné důkazy o zmizení nějakého dítěte v oblasti Page Hall. Podle policejního mluvčího mohlo jít o "ubohý žert".

Místní policie podle The Guardian také uvedla, že sice nemá k dispozici přesná čísla o zločinnosti v Page Hall, ale že se jí nezdá, že by zločinnost nějak výrazně stoupla od začátku příchodu většího počtu slovenských Romů před třemi lety.

Úřady odhadují, že ve městě žije kolem 1500 východoevropských Romů, z nichž asi 500 je v malé čtvrti Page Hall. Jistý místní slovenský Rom ale podle listu hovoří o vyšších počtech. Domnívá se, že ve městě žije 600 až 900 početných romských rodin, z nichž většina pobývá v Page Hall.

Poslanec: chovají se jako v lese

Britský vicepremiér Nick Clegg ve čtvrtek vyzval romské přistěhovalce, aby brali ohled na britský způsob života. V rozhlasovém rozhovoru ale zdůraznil, že nejlepší cestou k řešení sporů je "spolu vzájemně mluvit". Stejně tak podle něj Británie musí zůstat otevřenou zemí.

Jeho výroky následovaly po výrocích bývalého ministra vnitra Davida Blunketta, který varoval, že bez lepší integrace Romů hrozí v některých oblastech násilné nepokoje.

Liberální demokrat Clegg i labourista Blunkett konkrétně hovořili o čtvrti Page Hall v Sheffieldu, který oba zastupují jako poslanci v parlamentu. V Page Hall se usazují Romové ze Slovenska a podle Blunketta se někteří chovají, jako by žili "v zanedbané vesnici nebo v lese".

Bývalý labouristický ministr vnitra Jack Straw ve středu uvedl, že otevření Británie po roce 2004 bez omezení občanům nových členských zemí EU, včetně Polska a Česka, byla "spektakulární chyba". Podle něj vláda počítala s nejvýše 13 tisíci novými imigranty ročně a nakonec jich bylo přes 200 tisíc za rok.

Radu Evropy znepokojují protiromské protesty v Česku. Nemůžete je tolerovat, vzkázala - čtěte ZDE

Nové obavy britských obyvatel vyvolává skutečnost, že na začátku roku 2014 se Británie má bez omezení otevřít lidem z Bulharska a Rumunska.

Související