Americká zpěvačka Madonna rozšířila řady hvězd a osobností, které žádají Moskvu o propuštění 30 členů mezinárodní ekologické organizace Greenpeace, kteří jsou od září zadržováni v Rusku kvůli protestu proti plánované těžbě ropy v Arktidě.

"Těchto 30 lidí je v Rusku ve vězení za to, že uspořádali nenásilnou demonstraci v Arktidě. Nechte zaznít svůj hlas. Vraťte tyto lidi domů," napsala popová hvězda ve zprávě, kterou v pátek umístila organizace Greenpeace na Twitter.

S podobnou výzvou přišli již dříve například britský hudebník Paul McCartney a francouzská herečka Marion Cotillardová. Obavu o osud zadržených aktivistů vyjádřila i německá kancléřka Angela Merkelová, britský premiér David Cameron a další evropští politici.

Zvláštní vězeňský vlak dopravil v úterý skupinu 30 aktivistů hnutí Greenpeace do Petrohradu. Dosud byli internováni ve vazebních věznicích ruských měst Murmansk a Apatity v náročných podmínkách za polárním kruhem. Mezi zadrženými aktivisty je i šestice Britů.

Skupinu protestujících zatkli Rusové na jejich lodi poté, co se pokusili vyšplhat na ruskou ropnou plošinu v Barentsově moři. Aktivisté tvrdí, že byli zadrženi v mezinárodních vodách, což by bylo v rozporu s mezinárodním právem.

Ruské úřady tvrdí, že ohrozili "životy jiných lidí a mohli způsobit ekologickou katastrofu nepředvídatelných rozměrů". Na těžební plošině má zahájit činnost ruská společnost Gazprom.

Nejprve byli členové posádky obviněni z pirátství, později to vyšetřovatelé změnili pouze na výtržnictví, za něž hrozí podstatně nižší trest. K obviněným budou mít přístup jejich ruští i zahraniční advokáti, ve vazbě mají zůstat nejméně do 24. listopadu.

Za jejich propuštění se už veřejně přimlouval i ředitel organizace Greenpeace Kumi Naidoo, který se domáhal schůzky s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Související