Lidé na Filipínách začali obnovovat domy zničené jedním z nejsilnějších tajfunů v historii. Do země nadále proudí humanitární pomoc z celého světa.

OSN zdvojnásobila původní odhad lidí, které tajfun připravil o domov, na téměř dva miliony.

Humanitární pomoc je ale stále nedostatečná a v oblasti zůstávají nesesbírané mrtvoly. V některých oblastech se i v sobotu, více než týden po katastrofě, záchranáři snažili evakuovat obyvatele ze zničených osad.

Podle posledních údajů tajfun zabil nejméně 3 633 lidí. Na oficiálních seznamech pohřešovaných osob je stále 1 179 jmen.

Ve městě Tacloban, které patří mezi nejhůře postižené, lidé i úřady tvrdí, že jen tady počty obětí mohou dosáhnout několika tisíc. Každou hodinou se nacházejí další a další mrtvá těla. Jen v tomto městě zůstává nejméně 56 tisíc obyvatel v hygienicky nevyhovujících podmínkách.

Stovky mezinárodních humanitárních pracovníků v sobotu postavily polní nemocnice a dopravily v nákladních automobilech potřebné zásoby. Vrtulníky z americké letadlové lodi přepravovaly léky a vodu do odlehlých oblastí, kde některé rodiny byly celé dny bez jídla a čisté vody.

Zatímco se země potýká s následky katastrofy, Filipínci se ptají, proč země nebyla lépe připravena na příchod "supertajfunu" ničivé síly.

Vládní činitelé tvrdí, že byli připraveni dostatečně. Varování před bouří i vzedmutými vlnami vysílali meteorologové včas a začali s ním už dva dny před tím, než bouře udeřila.

"Jenže tomu někteří lidé prostě nevěřili, protože svítilo slunce. Někteří se dokonce smáli," líčí náměstek starosty Taclobanu Jerry Yaokasin. Mnoho místních mužů pak zůstalo v domech údajně proto, aby je ochránili před rabováním.

Supertajfun Haiyan zamířil na Vietnam. K Filipínám se žene další bouře - čtěte ZDE

Mnozí nyní tvrdí, že za škody mohl nejen silný vítr, ale i chatrná konstrukce domů a dalších budov. Vinu připisují také vládní korupci, která brání postavit bytelnější stavby.

Související