Déšť, silný vítr a najednou vlny připomínající ničivé tsunami. Pracovník neziskové organizace Plan Nickson Gensis byl společně se svými kolegy schovaný v druhém patře domu jen několik set metrů od pobřeží, když udeřil supertajfun Haiyan.

"Šest z nás se schovalo v nejvyšším patře ubytovny. Pět lidí se modlilo a já jsem natáčel. Ostatní na mě volali, abych se připojil k modlitbám, ale řekl jsem jim, že to potřebuji zdokumentovat," popsal Gensis pro web organizace Plan vypjatou situaci, ve které se ve filipínském Hernani ocitli tři muži a tři ženy.

Záběry z brzkého rána 8. listopadu ukazují, jaké to je, být uprostřed ničivé přírodní katastrofy. Zvýšená hladina, silný proud a vítr smetly protější dům.

"Byli jsme hrozně vystrašení. Ale pomyslel jsem si – jestli zemřu, budiž. Vypadalo to jako obrovské tsunami, ale hladina vody rychle poklesla. Do dolního patra a ven jsme se odvážili vyjít kolem poledne. Vyfotil jsem si dům, ve kterém jsme byli, protože jsem byl hrozně vděčný za ochranu, kterou mi poskytl," dodal Gensis.

"Ve dvě hodiny odpoledne jsem už zase pracoval, objížděl jsem vesnice, které naše nadace podporuje, abych vyhodnotil škody. Když jsem mluvil s lidmi a dělal si poznámky, uvědomil jsem si, že se třesu," řekl Gensis.

Mezinárodní banky pomůžou miliardou dolarů

Haiyan na centrální část Filipín udeřil před deseti dny. Podle předběžné bilance přišlo o život skoro 4000 lidí a dalších 1600 je nezvěstných. Až čtyři miliony lidí byly nuceny opustit svoje domovy. Podle OSN potřebuje naléhavou potravinovou pomoc 2,5 milionu osob.

Na Filipíny mezitím dál směřuje mezinárodní humanitární pomoc, která se pomalu dostává i do odloučenějších oblastí, zejména na vzdálenější ostrovy. Předpokládá se, že země bude na zahraniční dodávky pomoci odkázaná po celé zimní období. Po USA vypravuje do oblasti vojenské lodě také Japonsko.

Předběžný odhad škod napáchaných tajfunem činí 14 miliard dolarů (281 miliard Kč). Filipíny obdržely úvěrový příslib v celkové výši jedné miliardy dolarů (20 miliard Kč) na obnovu zničených oblastí. Rovným dílem po 500 milionech přispějí Světová banka a Asijská rozvojová banka (ADB).

Související