Škody způsobené výkyvy počasí stouply v posledních deseti letech na celém světě na téměř 200 miliard dolarů ročně - v přepočtu 3,9 bilionu korun. Oproti situaci před třiceti lety je to zhruba čtyřnásobek.

Ztráty by se mohly dál zvyšovat, pokud se budou prohlubovat změny klimatu. Poukázala na to pondělní zpráva Světové banky.

Skupina vědců OSN přitom varovala, že povodně, sucha a bouřky se v průběhu příštích sta let pravděpodobně zhorší s tím, jak se kvůli emisím skleníkových plynů otepluje klima.

"Hospodářské ztráty se zvyšují - z 50 miliard dolarů ročně v 80. letech minulého století na bezmála 200 miliard dolarů každý rok v uplynulém desetiletí a zhruba tři čtvrtiny těchto škod jsou výsledkem extrémů v počasí," uvedla viceprezidentka Světové banky pro udržitelný rozvoj Rachel Kyteová.

Největší světová zajišťovna Munich Re odhadla nahlášené škody způsobené katastrofami mezi lety 1980 a 2012 na 3,8 bilionu dolarů. Z tohoto 74 procent připisuje extrémnímu počasí.

Kyteová upozornila, že každý jednotlivý meteorologický jev s klimatickými změnami není možné spojovat. Vědci OSN ale podle ní upozorňují, že intenzita extrémních výkyvů počasí se bude zvyšovat, pokud lidé nebudou změny klimatu brzdit.

Největší škody by katastrofy související s počasím podle Světové banky mohly způsobit v zemích s rychle rostoucími ekonomikami, kde se hospodářství rozvíjí v oblastech náchylných k povodním, suchům a mohutným výkyvům teplot.

Řádění tajfunu Haiyan si na Filipínách nedávno podle průběžné bilance vyžádalo skoro 4000 mrtvých. Mnoho států tento tajfun použilo jako příklad k tomu, aby na konferenci OSN o změnách klimatu, která se koná ve Varšavě, vyvolaly po akci.