Německá konzervativní unie CDU/CSU nevylučuje vyvolání předčasných voleb, pokud se nepodaří uzavřít velkou koalici se sociální demokracií (SPD). Prohlásil to místopředseda poslaneckého klubu CDU Michael Fuchs.

Předseda bavorské CSU Horst Seehofer navíc podle úterního vydání listu Süddeutsche Zeitung uvedl, že nehodlá ustupovat přehnaným požadavkům a že jeho strana nepřijme koalici za každou cenu. Představitelé CDU/CSU a SPD se v úterý mají sejít k dalšímu kolu koaličních jednání.

Fuchs vidí jako hlavní hrozbu pro uzavření koalice vnitrostranické referendum SPD, které musí koaliční smlouvu potvrdit. Pokud by sociální demokraté v hlasování dohodu odmítli, podle Fuchse budou nejpravděpodobnějším řešením předčasné volby. Konzervativní unie už dříve vyloučila možné vytvoření koalice se Zelenými.

"Pokud se členové SPD rozhodnou, že koaliční smlouva platit nebude, pak to nebudeme my, kdo ztratí místa (ve Spolkovém sněmu), ale SPD," varoval Fuchs v rozhlasovém rozhovoru. "To ona se bude muset zodpovídat z toho, že přijdou předčasné volby a že Německo bude delší dobu bez vlády," dodal.

Vítězem voleb jsou konzervativci

Seehofer navíc upozornil, že k samotné koaliční dohodě nemusí CDU/CSU a SPD vůbec dospět. Vyzval sociální demokraty, aby v jednáních přestali "stavět volební výsledek na hlavu", a zdůraznil, že vítězem voleb byli konzervativci, kterým chybí k většině ve Spolkovém sněmu jen pět křesel.

Šéf bavorské strany také zdůraznil, že nevstoupí do koalice za každou cenu. "Zaprvé, chceme stabilní vládu s (kancléřkou) Angelou Merkelovou. Zadruhé, chceme ji ve velké koalici. Zatřetí, nechceme ji za cenu, že budou poškozeny nebo zničeny náš politický profil a naše klíčové sliby z voleb," citovaly Seehofera Süddeutsche Zeitung.

CSU považuje za zásadní zavedení mýtného na německých dálnicích pro zahraniční osobní vozidla. Strana také nechce dopustit jakékoli škrty v příspěvku, který dostávají ženy v domácnosti.

Související