Jsou nejzadluženější na světě, mají dlouhé zimy a dlouhé noci a dožívají se nižšího věku než někteří obyvatelé Středomoří. Přesto jsou Dánové podle několika po sobě následujících průzkumů nejšťastnějším národem na světě.

"Jednou z věcí, která činí Dány šťastnými, je sociální zabezpečení," tvrdí ředitel dánského Institutu pro výzkum štěstí Meik Wiking. "Ztratíte-li zaměstnání, dostanete podporu, onemocníte-li, můžete jít do nemocnice, a tak dále," dodává.

V Dánsku se sice platí nejvíce daní ve světě, daňoví poplatníci ale mohou využívat velmi štědrého sociálního systému, jako jsou subvencované školky nebo podpora v nezaměstnanosti, která jim zaručuje 80 procent jejich mzdy po dobu dvou let poté, co ztratí zaměstnání.

Dánové mají také hodně volného času. Podle dánského výzkumného ústavu Rockwool Fonden je zde průměrná týdenní pracovní doba jen 33 hodin.

V zemi je velký počet klubů a různých sdružení, kam může vstoupit každý, bez ohledu na to, do jaké společenské kategorie patří. V šachovém klubu může ředitel hrát s pokladní, aniž by se tomu někdo podivoval.

Vysoká úroveň důvěry, která vládne mezi lidmi, odráží důvěru v politiky a nízkou míru korupce. To rovněž vysvětluje, proč jsou Dánové tak spokojení, uvádí Wiking.

Nic je nerozhází

Další důvody jejich spokojenosti pramení i z historie země.

Dánsko bylo v období mezi 13. a 17. stoletím evropskou velmocí. Dnes však jsou jeho malá rozloha a omezený vliv důsledkem nuceného odstupování území, kapitulací a prohraných bitev v následujících 400 letech.

"V posledních dvou stoletích nic nezískali, jen ztráceli, a tak se naučili vážit si toho, co jim zbylo," vysvětluje Michael Booth, autor knihy Téměř dokonalí lidé.

Dánové mají rovněž schopnost nepřipouštět si pravdy, které je zraňují. "Zadluženost domácností je v Dánsku nejvyšší ve světě, ale Dány to nijak neznepokojuje," soudí Booth.

S Dány zkrátka pohne jen málo věcí, umějí dokonce i odpouštět přehmaty veřejným činitelům. Premiér Anders Fogh Rasmussen je například zavlekl do dvou krutých válek, v Afghánistánu a v Iráku. Zruinoval ekonomiku, přesto o něm není slyšet špatného slova, podotýká Booth.

Dány je snadné uspokojit, tvrdí cizinci

Imigranti v Dánsku na jednu stranu obdivují dánské rovnostářství, na druhou stranu kritizují Dány za to, že prý je příliš snadné je uspokojit.

"Můžete se stát vysokým politikem nebo ředitelem, i když jste docela obyčejný člověk," říká Josephine Höghová z Filipín, která se do skandinávské země přistěhovala před 40 lety.

Dánsko se poprvé stalo nejšťastnější zemí v průzkumu Evropské unie v roce 1973. Téhož roku se ocitlo na prvním místě ve výroční zprávě OSN o štěstí ve světě, ačkoli se v té době obtížně dostávalo z nejhorší ekonomické krize od druhé světové války a jeho levicová vláda zavedla vysoce úsporná rozpočtová opatření.

Související