Poprvé za třicet let musel před soud člen amerického Kongresu, aby se zodpovídal z drogového deliktu. Sedmatřicetiletý republikánský poslanec Sněmovny reprezentantů Henry Radel se přiznal, že v říjnu koupil ve Washingtonu 3,5 gramu kokainu. Prodávajícím byl k Radelově smůle tajný protidrogový agent. Poslanec ve středu vyvázl od soudu s roční podmínkou.

"Ocitl jsem se na dně, kde jsem si uvědomil, že potřebuju pomoc," řekl Radel soudu. Podle agentury AP přiznal, že bojuje i s alkoholem, a zavázal se, že podstoupí léčbu. Omluvil se rodině i voličům, o svých budoucích politických plánech se ale nezmínil.

"Mrzí mě, že jsem zde," omlouval se kongresman. "Zklamal jsem svou zemi i rodinu. Mám v úmyslu z této situace vyjít jako silný muž, stát se lepším člověkem i manželem a nadále sloužit tomuto státu," pronesl.

K nákupu kokainu došlo 29. října. Poslanec spolu se svým známým potkal v restauraci tajného agenta. Oba pozval do svého bytu, kde jim nabízel drogy. Agent však odmítl. Vzápětí se přesunuli do agentova auta. Poslanec zde za 3,5 gramu kokainu zaplatil 260 dolarů.

Následně k vozidlu dorazili policisté a Radel odhodil drogy na zem. Požádal důstojníky, aby s ním šli do jeho bytu prodiskutovat nastalý incident. Zde policisté našli další drogy.

Za držení malého množství kokainu může být v USA udělen maximální trest půlročního vězení a tisícidolarová pokuta (asi 20 000 Kč).

Poslední kongresman, který byl za držení drog odsouzen, byl demokratický člen Sněmovny reprezentantů Frederick Richmond z New Yorku. V procesu z roku 1982 byl zároveň odsouzen za korupci a daňové úniky k souhrnnému trestu ročního vězení a pokutě 20 000 dolarů (400 000 Kč). Na poslanecké křeslo rezignoval.

Související