Policie obvinila 12 lidí z krácení daní při obchodech s ocelí se škodou zhruba 100 milionů korun. Většinu obviněných zadržela při rozsáhlém pondělním zátahu na 59 místech České republiky. 

"V rámci případu kriminalisté zajistili majetek za 50 milionů, včetně deseti milionů v hotovosti," uvedl na  policejním webu mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej.

Podezřelé obchody s betonářskou ocelí zaznamenali kriminalisté v České republice, ale také na Slovensku a v Polsku. Pachatelé podle policie uměle vytvořili celý řetězec obchodních společností.

"Firmy si zboží měly vzájemně přeprodávat, a to s úmyslem neplnit své daňové povinnosti a neoprávněně získávat daňové výhody - nárokování odpočtů DPH a uplatňování osvobození od DPH," vysvětlil Ibehej.

Celkem 12 osob bylo obviněno z trestného činu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby nebo z napomáhání k tomuto činu, z toho devět lidí skončilo ve vazbě. Hrozí jim až desetiletý trest.

Škodu sice zatím kriminalisté odhadují na zhruba 100 milionů korun, ale předpokládají, že celkový daňový unik bude zřejmě ještě vyšší.

Rozsahu škod a působnosti firem údajně zapojených do krácení daní odpovídal i rozsah pondělní policejní razie. "Kriminalisté provedli na 59 místech České republiky, převážně v Moravskoslezském kraji a Praze, domovní prohlídky a prohlídky jiných prostor," sdělil policejní mluvčí.

Do akce se zapojilo kolem 200 kriminalistů z finančního útvaru a přes 100 policistů z Moravskoslezského kraje. Na zátahu se podíleli také celníci a pracovníci Finanční správy ČR. Případ dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

Obchodníci: Podvodů s ocelí přibude

Nabídek oceli, která je levnější než od výrobců, v Česku přibývá. Ale cesta k nižší ceně vede právě přes podvody s daní z přidané hodnoty. Stát tímto způsobem podle odhadů přichází až o miliardu korun ročně.

S DPH se u oceli podvádí delší dobu a jde o stejnou fintu, která se používá i u paliv. Nyní se ale výrobci i obchodníci obávají, že problémů přibude. Polsko totiž začalo právě kvůli podvodům s daní z přidané hodnoty ocele používat takzvanou reverse charge. Celou DPH tak musí odvést až konečný prodejce a dosavadní podvody, kdy daň nezaplatil některý z řady vzájemně propojených překupníků, se tak nevyplatí.

„Dříve většina této oceli končila v Polsku, obáváme se, že teď bude končit na českém trhu,“ tvrdí Stanislav Matusik, šéf firmy Hemat, která s ocelí obchoduje, a zároveň šéf Sdružení obchodníků s hutními materiály.

Základním předpokladem pro tyto podvody je cesta zboží přes hranice, a proto se podvodníci soustředili právě na pomezí Polska, Česka a Slovenska. Pokud dvě z těchto zemí podvod znemožní, nezbývá podvodníkům než zboží udat na českém trhu a o podvod se pokusit zde.

Pavučina se zaměřila na obchod s benzinem

Akce protikorupční policie následovala jen pár dní po spuštění operace Pavučina, při které finanční detektivové na několika místech Česka zabavili naftu, benzin, nemovitosti včetně čerpacích stanic, luxusní auta i peníze na bankovních účtech. Vše v hodnotě 80 milionů korun.

Policisté podezírají majitele několika čerpacích stanic Herst a další čtyři subjekty, že během dvou let neodvedli na daních 750 milionů korun.