Čína a Evropská unie zahájí jednání o důležité investiční dohodě. Na vrcholné schůzce Čína–EU to oznámili nejvyšší představitelé obou regionů.

Dohoda má posílit vzájemné investice, které výrazně zaostávají za obchodem, a prolomit překážky vzájemného vstupu na trhy.

Předseda čínské vlády Li Kche-čchiang a předseda Evropské komise José Barroso na svém společném vystoupení v Pekingu oznámili, že dohoda by měla zvýšit otevřenost a prohloubit spolupráci obou oblastí. Má také výrazně posílit investice, jejichž růst silně zaostává za růstem obchodu.

"Objem obchodu mezi oběma stranami se zvýšil velmi rychlým tempem, musíme si ale uvědomit, že je zde pro Čínu i EU velký potenciál na zvýšení vzájemných přímých investic," řekl podle agentury Reuters Li.

Evropa je pro Čínu nejdůležitějším obchodním partnerem a pro EU je Čína druhým největším obchodním partnerem za Spojenými státy. Vzájemné vztahy ale v poslední době narušila řada obchodních sporů, například kvůli oceli, vínu anebo solárním panelům. Letos se EU a Čína jen těsně vyhnuly obchodní válce.

Hodnota vzájemného obchodu mezi EU a Čínou podle delegace EU loni činila 483,5 miliardy eur (13,2 bilionu Kč). Od roku 2003 se obchod mezi EU a Čínou zdvojnásobil. Na celkových zahraničních investicích EU má však Čína podíl jen dvě procenta.

EU vadí čínské státní dotace

Podle zástupců EU je plánovaná investiční dohoda testem ochoty Číny ke kompromisům a ukáže, zda Čína chce hrát podle pravidel, která stanovila Světová obchodní organizace (WTO).

Tato pravidla například zakazují dotace firmám. EU obviňuje čínské firmy, že těží z nepoctivé státní pomoci, která jim pomáhá prodávat zboží v Evropě za cenu pod výrobními náklady, což ničí místní firmy.

"Otázky obchodu a investic zůstávají vysoko v našem programu a my jsme učinili výrazný krok směrem k jednání o investiční dohodě, která bude pokrývat jak ochranu investic, tak napojení na trh," dodal prezident EU Herman Van Rompuy. "Stejná pravidla pro všechny, transparentnost a důvěra v právní řád jsou na obou stranách nezbytné k tomu, aby se dařilo podnikání," prohlásil.

Li vyzval obě strany k boji proti protekcionismu a ke zvýšení obchodu. Sám by si prý přál, aby země EU zvýšily do Číny vývoz vyspělých technologických produktů a vzájemný obchod se mezi oběma regiony do roku 2020 zvýšil na jeden bilion dolarů (20,2 bilionu Kč).

Čínské problémy s evropskými akvizicemi

Obě strany podepsaly i dohodu o spolupráci při urbanizaci, podle které poskytne Evropa Číně rady vycházející z jejích zkušeností. Čína usiluje o to, aby na jejím ekonomickém růstu měla vyšší podíl domácí spotřeba a v rámci tohoto programu chce zvýšit počet obyvatel ve městech.

Čína má podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) nejvíce omezující režim zahraničních investic ze skupiny největších ekonomik G20.

Evropské firmy se v Číně snaží prosadit v mnoha oblastech, od dopravy po zdravotní péči, stěžují si ale, že se nemohou ucházet o zakázky nebo žádat o granty, pokud nepředají své citlivé obchodní informace čínským konkurentům. Čínské firmy si zase stěžují na problémy při fúzích a akvizicích v Evropě.