Tři ženy, které britská policie v říjnu osvobodila z dlouholetého otroctví v jedné londýnské domácnosti, byly zadržované v "příšerných podmínkách" a mají problém se vrátit do normálního života.

Tvrdí to dobročinná organizace Freedom Charity, která třicetileté věznění devětašedesátileté ženy z Malajsie, o 12 let mladší Irky a třicetileté Britky odhalila. Pár, který ženy věznil a který byl po čtvrtečním zadržení propuštěn na kauci, byl podle policie zatčen již jednou v 70. letech.

Zkušenosti z minula ukázaly, že je v podobných případech nutné přistupovat velmi citlivě k obětem, které mohou být velmi zmatené. Přinejmenším se podle organizace zdá zřejmé, že tři ženy, od kterých se vyšetřovatelé nyní snaží získat informace, asi neznají svět tak, jak ho znají jiní lidé. Bezpečný domov může být pro ně složitý pojem. Policisté se prý musejí ujistit, že ženy dobře chápou jejich úmysly.

"Tyto ženy jsou silně traumatizované, neboť byly drženy v otroctví po dobu nejméně 30 let bez skutečného kontaktu s vnějším světem a nyní se snaží pochopit, co se za poslední tři desetiletí vlastně událo. To bude pochopitelně trvat nějaký čas," citoval zpravodajský server BBC inspektora Kevina Hylanda z oddělení Scotland Yardu, který se zaměřuje na obchod s lidmi.

"Nemají nyní vůbec nic a jako charitativní organizace se jim snažíme pomoci," řekla představitelka Freedom Charity Aneeta Premová.

Policie zachránila ženy s pomocí Freedom Charity, které se podařilo jedné z vězněných tajně zavolat, již koncem října, ale teprve ve čtvrtek zatkla sedmašedesátiletého muže a stejně starou ženu, kteří tři ženy zadržovali ve svém londýnském obydlí jako otrokyně.

Inspektor Hyland vysvětlil prodlení potřebou shromáždit všechna fakta. Totožnost ani bydliště zadržených neupřesnil, jen poznamenal, že ani jeden ze zatčených není britské národnosti.

Na světě je dnes víc otroků než v roce 1860. Jejich cena jen mírně vzrostla - čtěte ZDE

Mluvčí policie Steve Rodhouse novinářům řekl, že pár, který ženy věznil, byl již jednou zadržen v 70. letech. Mluvčí ale neuvedl, co bylo důvodem zatčení. Oba byli ve čtvrtek zatčeni a obviněni pro podezření, že vymáhali nucené práce. Byli propuštěni na kauci poté, co odevzdali pasy a slíbili, že se nevrátí do svého domu.

"Všechny tři ženy, které byly silně traumatizované, byly odvezeny na bezpečné místo, kde zůstanou," uvedla ve čtvrtek policie v prohlášení. "Potrvá to hodně dlouho, než se budou moct vrátit do normálního života," usoudila zakladatelka Freedom Charity Premová.

Policie řeší, jak přesně je pár v domě držel

Rodhouse potvrdil, že osvobozené ženy uvedly, že byly bity a vylíčily "znepokojivý obraz" toho, co zažily. Připustil ale, že navenek mohly budit dojem "normální rodiny". V bytě nebyly fyzicky připoutány a policie se nyní snaží zjistit, jaká byla "neviditelná pouta", která je držela, řekl.

Jiná charitativní nadace minulý měsíc zveřejnila první globální index otroctví, podle něhož v otrockých poměrech žije téměř 30 milionů lidí ve 162 zemích světa a tento problém se týká i Británie. Podle konzervativních odhadů na ostrovech takto přežívá přes 4000 lidí.

Práce za desetikoruny, ze které není úniku. Otroctví v Česku kvete - čtěte ZDE

Ministerstvo vnitra v pátek sdělilo, že předloží parlamentu návrh zákona, který umožní odsuzovat podobné novodobé otrokáře k trestu doživotního vězení. Text bude také počítat s vytvořením místa zvláštního komisaře, který se bude otroctvím v zemi zabývat.