Mezinárodní soud pro mořské právo v Hamburku v pátek nařídil Rusku, aby na kauci 3,6 milionu eur (98 milionů korun) propustilo loď Greenpeace Arctic Sunrise a celou její třicetičlennou posádku. Tu zadrželo v září při protestu ekologických aktivistů u ruské těžební plošiny proti chystané těžbě ropy v Arktidě.

Moskva na verdikt reagovala prohlášením, že pravomoc mezinárodního soudu se na případ protestu Greenpeace nevztahuje.

Hamburský tribunál uznal stížnost Nizozemska, pod jehož vlajkou Arctic Sunrise plula. "Ruská federace má okamžitě propustit plavidlo Arctic Sunrise a všechny osoby, které byly zadrženy, po složení kauce nebo jiné finanční záruky Nizozemskem," uvedl soud ve verdiktu. Ten také nařizuje Rusku, aby umožnilo lodi a zadržovaným opustit zemi.

Posádku zadrželo ruské ozbrojené komando 19. září, úřady pak ekology vzaly do dvouměsíční vazby. U 24 z nich mezitím už ruské soudy schválily jejich propuštění na kauci, u jednoho to zamítly. Na svobodu po složení požadovaných dvou milionů rublů (1,23 milionu korun) zatím vyšli čtyři členové posádky.

Šéf Greenpeace chce vysvobodit aktivisty z ruského vězení. Dožaduje se schůzky s Putinem - čtěte ZDE

Všichni účastníci protestu jsou nadále obviněni z výtržnictví, za což jim hrozí trest až sedmi let vězení. Původně však čelili obvinění z pirátství, za což mohli dostat i 15 let.

Moskva zadržení posádky obhajovala tím, že loď představovala "bezpečnostní hrozbu". Aktivisté z Arctic Sunrise prý akcemi u těžební plošiny porušili ruské zákony o výlučné ekonomické zóně a o kontinentálním šelfu.

Od začátku proto mezinárodní soudní řízení v Hamburku bojkotovala a již dříve avizovala, že případný verdikt bude ignorovat.

Rusové zadrželi 30 aktivistů Greenpeace. Mohli způsobit katastrofu, zní z Moskvy - čtěte ZDE

"Rusko je přesvědčeno, že případ Arctic Sunrise není v pravomoci Mezinárodního soudu pro mořské právo," reagovalo na hamburský verdikt podle agentury AFP ruské ministerstvo zahraničí.

Greenpeace naopak tvrdí, že ruští pohraničníci se zmocnili její lodi v mezinárodních vodách. Organizace názor tribunálu uvítala. "Jsme šťastní, že soud rozhodl v náš prospěch," prohlásil výkonný ředitel ekologického sdružení Kumi Naidoo a vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina k dodržování mezinárodního práva. Mluvčí Greenpeace Tobias Münchmeyer pak rozhodnutí označil za "obrovský krok k okamžitému propuštění třicítky lidí z Arcticu", řekl agentuře DPA.

Nizozemská delegace u soudu reagovala zdrženlivě; chce si prý verdikt nejprve důkladně prostudovat - zejména stanovení kauce. "Musíme o tom přemýšlet," uvedla krátce zástupkyně nizozemského ministerstva zahraničí Liesbeth Lijnzaadová.