Jihoafrická policie v úterý zatkla dva příslušníky své zvláštní jednotky Hawks pro boj s organizovaným zločinem v souvislosti se stejným případem, kvůli kterému byl v pátek zatčen český podnikatel Radovan Krejčíř.

Ještě v úterý policie očekává další zatýkání ve svých řadách v souvislosti s Krejčířovými aktivitami. Toho jihoafričtí vyšetřovatelé podezírají z pokusu o vraždu a z únosu, kterého se měl dopustit letos v červnu.

"Oba důstojníci jsou spojeni pouze s Krejčířovým případem únosu," upřesnil podle zpravodajských serverů mluvčí Hawks Paul Ramaloko. Podle televizní stanice eNCA jsou podezřelí z napadení s cílem těžkého ublížení na zdraví a z únosu. Oba byli údajně na Krejčířově výplatní listině.

Jihoafrická policie nejprve potvrdila zatčení pouze jednoho důstojníka. O zadržení druhého informovala až odpoledne, kdy byl podle ní také zatčen. Očekává však, že v průběhu dne budou zatčeni ještě další policisté spojení s Krejčířovým případem. Některé jihoafrické servery s odvoláním na nejmenované zdroje dokonce tvrdily, že jeden policejní velitel už před zadržením utekl.

Další zatýkání nejen policistů, ale i ministerských úředníků předpokládá také soukromý vyšetřovatel Mike Bolhuis. "Dojde k zatýkání dalších zkorumpovaných policistů, ať již v Hawks nebo v policii. A bude se také zatýkat i mezi vysokými úředníky, kteří pracují ve vládních organizacích, jako je jihoafrický finanční úřad a ministerstvo vnitra. Radovan Krejčíř se stal největším gangsterem, jakého kdy Jižní Afrika měla," řekl Bolhuis kanálu SABC News.

V rozhovoru současně zpochybnil práci jihoafrických úřadů v souvislosti s žádostí Česka o Krejčířovo vydání. Kdyby byl podnikatel vyšetřován řádně podle zákonů proti vyděračství, byl by vydán do měsíce, soudí Bolhuis.

Na chystané zatýkání v řadách jihoafrické policie v předstihu upozornil jihoafrický deník The New Age. Podle listu byl český podnikatel v úzkém kontaktu s několika vysoce postavenými jihoafrickými policisty. Ti mu údajně dodávali důležité informace o vyšetřování případů, v nichž hrál Krejčíř nějakou roli, a zajišťovali mu ochranu před tím, aby se policie zaměřila přímo na něj.

Policie musela pustit Krejčíře do nemocnice. O vazbě rozhodne soud příští týden - čtěte ZDE

O spolupráci Krejčíře s některými policisty informoval o víkendu i list Mail & Guardian. Podle něj přijal přední vyšetřovatel johannesburské policie Francois Steyn půjčku ve výši přes 400 tisíc randů, tedy 800 tisíc korun, od společnosti, kterou Krejčíř kontroluje. Byla údajně registrovaná na jeho manželku Kateřinu. Steyn přijetí půjčky ale popřel.

Jihoafrická policie v úterý odmítla informace tisku, že vlivný policista kvůli této kauze odstoupil z funkce nebo byl odvolán. Policie podle mluvčího ustavila tým, který Steynův případ prověřuje, a vyšetřovatel má dovolenou.

Potvrzeno: Policie v JAR zadržela Radovana Krejčíře. Je podezřelý z pokusu o vraždu a únosu - čtěte ZDE

Krejčíře, který ze své vlasti uprchl před vyšetřováním české policie, zatkli jihoafričtí policisté v pátek. V pondělí stanul před soudem v Johannesburgu, ten se ale nakonec nezabýval podezřením vůči podnikatelovi a rozhodl pouze o tom, že bude z vězení převezen do nemocnice, protože mu podle lékařů hrozí selhání ledvin a další zdravotní problémy. Jednání o případném Krejčířově propuštění na kauci soud odložil na příští pondělí.

Spolu s Krejčířem byl zatčen i jeho údajný spolupracovník Desai Lupondo. Toho podle listu The New Age na chystané zadržení upozornili policisté spolupracující s Krejčířem, zatýkací skupina ale už byla u jeho domu, když se pokusil o útěk.

Krejčíř je v Jihoafrické republice od roku 2007, kdy přicestoval s falešným pasem ze Seychel. České policii unikl v roce 2005 při domovní prohlídce. V Česku byl později nepravomocně odsouzen k 11 letům vězení za více než půlmiliardový daňový únik.