V Ústřední vojenské nemocnici v Praze v pondělí zemřel novinář, publicista a bývalý vicepremiér, senátor za ČSSD a diplomat Egon Lánský. Dožil se 79 let.

Lánský patřil k představitelům boje proti komunistickému režimu, v předlistopadové době ho veřejnost znala zejména z vysílání rozhlasové stanice Svobodná Evropa.

Egon Lánský se narodil v roce 1934 ve slovenském Trenčíně. Za druhé světové války prošel několika sběrnými táboryvčetně Terezína, do roku 1945 byl vězněn v Osvětimi.

Pro své protikomunistické aktivity byl během studia na vysoké škole třikrát vyloučen. Pracoval v hutích v Kladně, později v podniku Dental, v roce 1967 začal působit v Ekonomickém ústavu Československé akademie věd. Stál také u zrodu Klubu angažovaných nestraníků.

Jeho život v datech

Egon Lánský se narodil v roce 1934  v Trenčíně.

 

Ke konci druhé světové války byl vězněn v Osvětimi.

 

V roce 1968 emigroval do Švédska.

 

V letech 1981 až 1984 pracoval v londýnské BBC.

 

Od roku 1984 byl redaktorem Svobodné Evropy v Mnichově.

 

Do Československa se vrátil v roce 1991.

 

V roce 1991 byl mluvčím ministerstva zahraničí, poté zastupoval ČSFR u Rady Evropy ve Štrasburku.

 

V letech 1992 až 1995 se živil jako nezávislý publicista.

 

V roce 1995 se vrátil do politiky jako poradce Miloše Zemana.

 

V roce 1996 kandidoval do senátu jako nezávislý za ČSSD. Senátorem byl do roku 2002.

 

Do ČSSD vstoupil v roce 1997.

 

V letech 1998 a 1999 byl místopředsedou Zemanovy vlády.

 

V roce 1999 jej vyšetřovala policie kvůli daňovému úniku.

 

V roce 2008 podpořil Václava Klause v otázce lisabonské smlouvy.

Proti komunismu bojoval z emigrace

Zlomovým byl pro něj rok 1968, kdy se po obsazení Československa rozhodl emigrovat do Švédska, které mu později udělilo občanství. Kvůli neznalosti jazyka pracoval nejprve v pomocných pozicích, vystřídal různá zaměstnání od rozvážeče tisku, nočního ošetřovatele v nemocnicích až po nezávislého novináře, šéfredaktora a vydavatele několika novin a časopisů. Ve svých článcích se zaměřoval na východní Evropu a její totalitní režimy.

Ve Švédsku také vystudoval politické vědy a žurnalistiku.

Své žurnalistické nadání uplatnil v 80. letech také při práci pro československou redakci londýnské BBC nebo později jako komentátor rádia Svobodná Evropa v Mnichově.

Díky znalosti několika jazyků se mohl uplatnit i jako překladatel. Přeložil mimo jiné hru Václava Havla Audience.

Do Československa se vrátil v roce 1991, působil jako mluvčí ministerstva zahraničí za Jiřího Dienstbiera a jako vyslanec československé mise u Rady Evropy ve Štrasburku.

Jako vicepremiér měl na starosti přístupová jednání do EU

V polovině 90. let Lánský pracoval jako tiskový mluvčí ČSSD, později si ho tehdejší premiér Miloš Zeman vybral jako poradce pro mediální a zahraniční záležitosti. V roce 1997 vstoupil Lánský do ČSSD, za níž byl také v letech 1996 až 2002 senátorem.

Od roku 1998 Lánský rok zastával post místopředsedy Zemanova kabinetu, jeho doménou bylo sbližování s Evropskou unií. Za pomalý postup Prahy v evropské integraci byl Lánský několikrát kritizován. Na svůj post rezignoval v roce 1999 ze zdravotních důvodů.

V roce 1999 začala policie Lánského vyšetřovat kvůli tomu, že na jeho rakouský účet poslalo v roce 1996 české ministerstvo financí 290.000 dolarů. Tyto peníze stát dlužil lucemburské společnosti Hollanco. Když tato informace pronikla na veřejnost, začala média spekulovat o tom, zda peníze nebyly provizí pro Lánského za pomoc, kterou údajně poskytl švédskému podnikateli Fritzi Hollanderovi při vymáhání jeho pohledávky vůči ČR.

Lánského kvůli možnému daňovému deliktu vyšetřovala policie. Případ byl ale v létě 2001 odložen s tím, že Lánský projevil účinnou lítost, když daň zaplatil dřív, než mu začalo hrozit stíhání.

 

V prosinci 2008 podpořil Lánský prezidenta Václava Klause v jeho argumentech proti EU a lisabonské smlouvě. "Václav Klaus se nemýlí ve většině svých připomínek k Evropské unii; souhlasím s ním, i když jsem nikdy nebyl klausovec," uvedl Lánský.