Na Měsíci žije tvor jménem "Yutu" neboli "králík Jade", věří Číňané. Stejné jméno nyní nese také první čínská automatická vesmírná sonda. Tu chce Čína k Měsíci vyslat na začátku prosince.

Podle plánu by lunární sonda měla na Měsíci přistát zhruba po patnácti dnech. Robotické vozítko bude potom až do března zkoumat tzv. Duhový záliv a odebírat vzorky půdy.

"Jméno Yutu má být symbolem hbitosti, ale také laskavosti a nevinnosti," vysvětlil podle serveru Quartz.com zástupce velitele čínského lunárního programu Li Benzheng s tím, že pojmenováním sondy chtěla země přesvědčit zahraničí o tom, že se v jejím vesmírném programu neskrývají vojenské motivy.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.