V důsledku nedávné tragédie v obchodním centru v Rize, kde zřícená střecha zabila 54 lidí, se k odchodu z funkce rozhodl lotyšský premiér Valdis Dombrovskis.

Demisi podal ve středu po konzultaci s prezidentem Andrisem Bérziňšem.

"Země potřebuje vládu, která bude schopna vyřešit vzniklou situaci," zdůvodnil svůj krok Dombrovskis. Budoucí kabinet by podle odcházejícího premiéra měl mít větší podporu parlamentu i silnější mandát důvěry.

Dombrovskisova schůzka s prezidentem trvala podle baltské tiskové agentury BNS půldruhé hodiny. Bérziňš v ní podle nepotvrzených informací sám vyzval premiéra, aby za tragédii v Rize převzal politickou odpovědnost.

"Vyzývám všechny, kdo jsou schopni pohlédnout do budoucna, aby zvážili svou odpovědnost a příslušně se zachovali," řekl po setkání prezident novinářům.

Odcházejí všichni ministři

Spolu s premiérem podle lotyšské ústavy automaticky opouštějí své posty všichni ministři lotyšské vlády. Předpokládá se, že prezident Bérziňš vládu pověří setrváním ve funkcích do vytvoření nového kabinetu.

Záměr odejít z funkce dal už v úterý večer najevo lotyšský ministr vnitra Rihards Kozlovskis.

Na svou funkci rezignoval také státní tajemník ministerstva hospodářství Juris Púce. Jeho manželka byla podle tiskové agentury BNS šéfkou dobročinné nadace, která inkasovala značné finanční dary od stavební firmy, která obchodní komplex v Rize postavila.

Dombrovskis, který byl v historii nezávislého Lotyšska ve funkci předsedy vlády nejdéle, ještě v pondělí v rozhlasovém projevu demisi vyloučil. "Přijetí politické odpovědnosti neznamená, že kdokoli z vlády podá demisi," řekl lotyšské stanici Radio-4. Úkolem vlády je usilovně pracovat na odstranění následků neštěstí a zajistit, aby se nic podobného v budoucnu neopakovalo, uvedl Dombrovskis.

Střecha obchodního centra Maxima se zřítila minulý čtvrtek. Pod jejími troskami zemřelo 54 lidí.

Krátce po neštěstí zahájily úřady rozsáhlé vyšetřování. Podle předběžných expertíz byl příčinou tragédie chybný projekt.

Související