Italský Senát dnes vyloučil ze svých řad expremiéra Silvia Berlusconiho na základě protikorupčního zákona, který zakazuje občanovi odsouzenému z daňových úniků vykonávat veřejnou funkci. Informovaly o tom světové agentury. Berlusconi krátce před hlasováním jeho kolegů označil dnešek za trpký den pro demokracii.

Berlusconi byl z druhé parlamentní komory vyloučen s okamžitou platností. Podle médií se proto ani hlasování nezúčastnil, aby se vyhnul ponižujícímu odchodu ze sálu.

"Je to hořký den, den smutku pro italskou demokracii," prohlásil dnes v Římě Berlusconi před davem několika tisíc jeho stoupenců krátce předtím, než se jeho senátní kolegové sešli k hlasování.

Politik neváhal v této souvislosti použít i radikálnější výrazy jako "politická vražda" nebo "státní převrat". Podle komentátorů tak chtěl ukázat, že je nadále odhodlán zasahovat do veřejného života.

Odebrání mandátu zbavuje Berlusconiho také poslanecké imunity. Pravomocně odsouzený politik si pak bude muset odpykat trest za daňové podvody, který mu v srpnu potvrdil nejvyšší soud.

Podle náměstka italského Senátu Felice Cassona, který poskytl rozhovor Hospodářským novinám, bývalého premiéra teprve horké chvilky čekají kvůli obvinění s pohlavního styku s nezletilou a dalšímu obvinění s uplácení poslanců.

Část z rozhovoru následuje:

Bývalý premiér v neděli prohlásil, že jeho advokáti mají v rukou nové důkazy jeho neviny a že požádají o revizi procesu. A že by ho proto senátoři levice neměli vystavit ponižujícímu trestu sociálně prospěšných prací v případě, že přijde o mandát.

Na to jsou dvě odpovědi. Berlusconi má určitě právo požádat o revizi procesu, ale příslušné orgány musejí rozhodnout, zda k tomu je důvod či ne. Ale do té doby se musí aplikovat právoplatný rozsudek Nejvyššího soudu, který Berlusconiho odsoudil na 4 roky odnětí svobody.

A druhá odpověď?

Podle mého názoru se Berlusconi sociálně prospěšných prací neobává, i když to samozřejmě pro něj není žádná sláva. On se bojí něčeho jiného: například v milánském procesu týkajícím se pohlavního styku s nezletilou osobou a organizací prostituce v jeho rezidenci Arcore  státní prokuratura patrně obviní několik mladých žen z toho, že se nechaly Berlusconim podplatit a svědčily u soudu jinak, než vyplývá z odposlechů telefonátů a prvních výslechů u policie.

Pokud by se to prokázalo, Berlusconi bez senátorského mandátu by byl ve velmi obtížné situaci.

A stejné nebezpečí mu hrozí v dalším soudním procesu v Neapoli, kde je obviněn, že si za 1,5 milionu eur koupil několik poslanců, kteří přešli v parlamentu na jeho stranu.

Celý rozhovor s náměstkem italského senátu Felicem Cassonem čtěte ve čtvrtečním vydání Hospodářských novin.


Související