Rumunský prezident Traian Basescu se v neděli vyslovil pro sjednocení Rumunů s "bratry z Moldavska". Současně podle agentury AFP upozornil, že tento projekt pokládá za dlouhodobější záležitost. Moldavský prezident reagoval na Baseskovy výroky zdrženlivě.

"Připomněl jsem přání, náležející prezidentovi Rumunska a které, jak se domnívám, sdílí i rumunský lid, a sice sjednocení s našimi bratry z Moldavské republiky, jakožto sjednocení lidí," řekl Basescu v projevu k státnímu svátku.

"Nejde o ideál, kterého bychom mohli zakrátko dosáhnout, ale je třeba ujistit a potvrdit, že se jednou stane skutečností, pokud si to budeme přát," řekl. Dodal také, že národy žijící na obou březích hraniční řeky Prut mohou rozhodnout, zda myšlenku sjednocení přemění ve skutečnost.

Moldavský prezident Nicolae Timofti, stojící po boku rumunského kolegy, se k myšlence sjednocení zachoval "rezervovaněji".

Ve svém projevu se na toto téma nevyjádřil, jen zmínil skutečnost, že obě země hovoří "stejnou řečí a prožily stejné bouřlivé dějiny". Připomněl také přání své země rychle postupovat po cestě vedoucí do Evropské unie.

Podněstří preferuje Moskvu

Postsovětské Moldavsko z větší části před druhou světovou válkou patřilo do tehdejšího rumunského království.

Výjimku tvoří ruskojazyčné Podněstří, které na vyhlášení nezávislosti Moldavska po rozpadu Sovětského svazu zareagovalo vyhlášením - nikým neuznané - vlastní nezávislosti a od té doby se do svazku s Moldavany odmítá vrátit. Separatistickou ruskou menšinu využívá Moskva k nátlaku na Moldavsko, aby si sbližování s EU rozmyslelo.

Z rumunské vlády levého středu znějí na adresu pravicového prezidenta obvinění, že svými prohlášeními ve skutečnosti jen posiluje moldavské komunisty, kteří stále hledí spíše k Moskvě než k Bruselu.