Slovenská rada pro televizní vysílání poprvé udělila pokutu za češtinu v televizním vysílání. Provozovatel TV Joj MAC TV má zaplatit 200 eur (zhruba 5500 korun) za to, že v dubnu odvysílal pořad Zhubni, nebo přiber! s českým dabingem. Uvedl server Stratégie.sk.

Pořad převzatý z britského originálu Supersize vs Superskinny vysílá v Česku TV Prima. MAC TV už jednou za češtinu dostal varování, pokuta na Slovensku ale za český dabing ještě nikdy nepadla.

Rada stejného provozovatele upozornila na možné sankce už v roce 2011 po odvysílání seriálu Jak jsem poznal vaši matku na stanici Plus. První porušení jazykových předpisů ale prošlo s varováním.

Zákon omezující cizí jazyky ve vysílání slovenských televizních stanic platí už od přelomu let 2007 a 2008. Jediný peněžitý trest, který zatím padl, odnesla městská televize v Komárně. Ta dostala pokutu 165 eur za reklamy v maďarském jazyce.

Rada už také upozornila na porušení zákona televizi TA3 kvůli odvysílání rozhovoru Adély Banášové s americkým moderátorem Larrym Kingem v angličtině.

Zákony nařizují slovenským televizím a rozhlasovým stanicím vysílat ve slovenštině, výjimku mají jenom zahraniční hudba, jazykové kurzy a filmy s titulky. Český dabing je povolen jen u pořadů, které už byly alespoň jednou odvysílány před rokem 2007, kdy nabyl účinnosti příslušný zákon.

Související