Experti z Havajské univerzity nalezli u pobřeží Havaje mohutnou japonskou ponorku z druhé světové války, kterou v roce 1946 potopily Spojené státy, aby vyspělou technologii lodě nedostal do rukou Sovětský svaz.

Informoval o tom zpravodajský server CNN.

Ponorka byla objevena v hloubce 700 metrů u jihozápadních břehů havajského ostrova Oahu.

"Nález na tomto místě byl naprosto nečekaný," uvedla univerzita ve svém prohlášení. "Náš dosavadní výzkum naznačoval, že se plavidlo nachází dále v otevřeném moři," dodala.

O nálezu Havajská univerzita nejprve v srpnu informovala americké ministerstvo zahraničí a japonskou vládu, veřejnosti objev oznámila až nyní.

Plavidlo I-400 o délce 122 metrů a jeho dvě sesterské lodě byly podle CNN největšími ponorkami postavenými před jadernou érou.

Původně byly zamýšleny jako zbraně schopné zasáhnout americkou pevninu a dosáhnout jakéhokoli místa na zeměkouli bez nutnosti doplnit palivo.

Jednalo se v podstatě o podmořské letadlové lodě, jež mohly být vybavené až třemi bombardéry, které mohly odstartovat několik minut po vynoření a unesly bombu o hmotnosti 815 kilogramů.

Ponorky nebyly nikdy použity k útoku na pevninskou část Spojených států a byly využity jen v omezené míře před kapitulací Japonska v roce 1945.

Jejich novátorský design nicméně představoval taktickou změnu v konceptu ponorek, které byly do té doby považovány výhradně za zbraně určené k útokům na jiná plavidla, prohlásil archeolog James Delgado z amerického Národního úřadu pro oceány a ovzduší.

"Po druhé světové válce experimentování s ponorkami a změny designu pokračovaly tímto směrem, až se nakonec dospělo k americkým ponorkám schopným odpalovat balistické střely a konečně k nástupu jaderné éry," dodal Delgado.

Ke konci druhé světové války se pěti japonských ponorek včetně I-400 zmocnilo americké námořnictvo a dopravilo je do přístavu Pearl Harbor na inspekci.

"Ponorka byla torpédována a v ostrém úhlu se potopila," vysvětlil Delgado. Americká armáda poté tvrdila, že přesné místo potopení ponorky nezná, v očividné snaze zabránit tomu, aby technologie padla do rukou Sovětského svazu, který žádal vrácení plavidel Japonsku.

Kolem Oahu byly objeveny i další tři zabavené japonské ponorky, jedna se stále pohřešuje.

Související