Jednou z nejvýraznějších reforem schválených v listopadu během plenárního zasedání Komunistické strany Číny bylo rozhodnutí o uvolnění politiky jednoho dítěte. Nyní by mohly mít dvě děti páry, v nichž je jeden z rodičů jedináček.

Dosud měly výjimku z politiky jednoho dítěte oficiální etnické menšiny, Číňané žijící na řídce osídleném venkově nebo městské páry, v nichž byli oba manželé jedináčci. Jestli byla populační politika jednoho dítěte efektivní, je ovšem sporné.

"Přispěla k poklesu úrovně plodnosti pod hranici prosté reprodukce, a tím uspíšila a prohloubila problémy spojené s demografickým stárnutím. Od poloviny 90. let úhrnná plodnost poklesla pod hranici 2 děti v průměru na jednu ženu a v posledních deseti letech se pohybuje kolem 1,5 dítěte na jednu ženu," říká Jiřina Kocourková, vedoucí katedry demografie a geodemografie na Přírodovědecké fakultě UK.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.