Experti Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) v neděli zahájili celodenní inspekci budovaného íránského těžkovodního reaktoru v Aráku. Prohlídku jaderného zařízení jim umožnila dohoda Teheránu s agenturou OSN, jejímž cílem je prověřit nevojenský charakter íránského jaderného programu.

Odborníci MAAE přiletěli do Íránu už v sobotu. Inspekci v Aráku, asi 240 kilometrů jihozápadně od Teheránu, zahájili v neděli dopoledne a na místě mají zůstat celý den. Večer odletí zpět do Vídně, kde MAAE sídlí.

Zařízení v Aráku bylo zahraničním expertům nepřístupné téměř dva roky. Je v něm továrna na výrobu těžké vody i těžkovodní jaderný reaktor, který chce Írán uvést do provozu koncem příštího roku. Právě tento reaktor vyvolává obavy velmocí, neboť Íránu poskytne možnost získávat plutonium, které lze po zpracování využít k výrobě nukleárních zbraní.

Návštěva Aráku je součástí realizace dohody uzavřené mezi MAAE a Íránem 11. listopadu. Teherán se na jejím základě zavázal umožnit v příštích třech měsících inspekce ve svých jaderných zařízeních, aby přesvědčil svět o výlučně mírovém charakteru svého jaderného programu.

V tom by mu měla pomoci další dohoda, kterou následně 24. listopadu uzavřel v Ženevě se světovými mocnostmi. Jde o předběžné ujednání, které na dobu příštích šesti měsíců zavazuje Írán k omezení jaderného programu výměnou za zmírnění mezinárodních ekonomických sankcí. Bude-li dodržováno, počítá se s uzavřením konečné dohody.

Mluvčí Íránské organizace pro atomovou energii Behrúz Kamálvandí informoval, že zástupci Íránu a MAAE budou ve středu ve Vídni diskutovat o dalších inspekcích.