Centrum ukrajinské metropole se zaplnilo protivládními demonstranty, které svolali opoziční předáci na protest proti neochotě ukrajinského vedení pokračovat ve sbližování země s Evropskou unií.

Některá média odhadují, že rozlehlé náměstí Nezávislosti a přilehlé třídy zaplnilo přes půl milionu lidí. Organizátoři mluví dokonce o milionu. 

Demonstranti během protestu strhli sochu bolševického vůdce Vladimira Iljiče Lenina, které poté rozzuřený dav urazil hlavu. Trosky sochy navíc lidé za skandování "Sláva Ukrajině!" rozbili pomocí kladiv. Socha na Besarabském náměstí, které je vzdáleno asi 700 metrů od náměstí Nezávislosti, měla podle agentury Reuters symbolický význam, neboť zdůrazňovala společnou historii s Ruskem.

Vězněná vůdkyně opozice Julije Tymošenková v poselství, které přečetla její dcera, vyzvala k okamžitému odchodu prezidenta Viktora Janukovyče.

Ukrajinská bezpečnostní služba podle agentury AP prohlásila, že některé opoziční předáky podezřívá z pokusu chopit se moci. Opozice vzápětí varovala vládu před vyhlášením výjimečného stavu. 

Účast splnila očekávání vůdců opozice. Ti doufali, že nedělní akce bude srovnatelná s demonstrací, na kterou přišlo před týdnem v Kyjevě přes tři sta padesát tisíc lidí. Boxerský mistr světa v těžké váze, ale také jeden z opozičních předáků Vitalij Kličko v sobotu nabádal, že je zapotřebí milionová účast, aby Janukovyč vyslyšel hlas lidu. 

"Naším cílem je okamžitý odchod ukrajinského prezidenta," přečetla Jevgenija Tymošenková z matčina poselství nedozírnému moři jejích stoupenců. A dav v reakci zaburácel hromovým skandováním "Demise, demise!".

 

 

"Nevzdávejte se, neustupujte, neusedejte k jednacímu stolu s mocí, která má na rukou krev," četla dál Jevgenija.

"Nyní máme na výběr mezi zkorumpovanou diktaturou a návratem domů, do Evropy. Nebezpečí našeho návratu do středověké diktatury je mnohem větší," varovala prostřednictvím své dcery Tymošenková. "Janukovyč asociační dohodu s Evropskou unií nikdy nepodepíše, rozhodl se připojit ke klubu diktátorů," dodala.

Kličko byl zjevně spokojen s podporou, které se opozici dostalo. "Toto je rozhodující okamžik, kdy se tady shromáždili všichni Ukrajinci, kteří nechtějí žít v zemi, kde vládne korupce a není spravedlnost," prohlásil. "Budeme bojovat a věříme, že vyhrajeme," dodal.

Vlajky vlají

Další z čelných představitelů opozice Arsenij Jaceňuk, předák strany Tymošenkové Vlast, vyzval demonstranty, aby zablokovali celou vládní čtvrť Kyjeva, kde se nacházejí úřady vlády, prezidenta i parlamentu. "Rozšíříme demonstrace, budeme bojovat až do našeho vítězství, budeme bojovat za to, v co věříme," přidal se v bojovém pokřiku ke Kličkovi.

Navzdory mrazivému počasí i nedělní noc mnozí demonstranti strávili na náměstí v improvizovaném stanovém městečku, kde nechybějí rozdělané ohně a polní kuchyně. Dobrovolníci roznášejí horký čaj a obložené chleby a na náměstí vystupují hudební skupiny.

V rukách demonstrantů jsou podle agentury Interfax ukrajinské prapory i vlajky Evropské unie, objevují se rudočerné prapory ukrajinských nacionalistů a symbolika různých opozičních stran.

Série protivládních demonstrací propukla v metropoli i v dalších ukrajinských městech poté, co prezident Viktor Janukovyč koncem listopadu odmítl podepsat připravenou asociační dohodu mezi Ukrajinou a Evropskou unií. Opozice žádá demisi vlády i prezidenta. Nespokojenost opozičních představitelů ještě vzrostla, když Kyjev začal vyjednávat s Moskvou o takzvaném strategickém partnerství.

"Jestliže prezident Viktor Janukovyč zaprodá zemi Rusku, zažije dosud nevídanou vlnu lidového hněvu," varoval na sobotním shromáždění v Kyjevě Jaceňuk.

Protesty se konaly i ve Lvově či v Dněpropetrovsku, rodišti Tymošenkové. 

Demonstranty v Kyjevě podpořili i Ukrajinci v centru Prahy. Ti požadují také odstoupení ukrajinského velvyslance v Praze, který prý špatně plní svou funkci a nedostatečně informuje ukrajinské občany žijící v ČR o aktuálním dění v jejich vlasti. 

"Dnes jsme poněkolikáté přišli na akci, abychom podrželi Ukrajinu, Kyjev a mnoho lidí na náměstí Nezávislosti, kterým je tam zima. Jsme na ně hrdí. Jsme hrdí nejenom na Ukrajinu, ale i na to, že jsme Ukrajinci," řekl manžel expremiérky Oleksandr Tymošenko, který loni v Česku získal azyl. 

Pražského protestu se zúčastnilo dvě stě lidí, mezi nimi i další azylant, bývalý ukrajinský ministr hospodářství Bohdan Danylyšyn.

EU má stále zájem o přidružení

Předseda Evropské komise José Barroso kvůli událostem na Ukrajině telefonicky hovořil s Janukovyčem. Barroso nabádal prezidenta k dialogu s opozicí v zájmu nalezení východiska z napjaté situace, k respektování občanských svobod a k maximální zdrženlivosti. 

Sdělil také, že příští týden přijede do Kyjeva šéfka unijní diplomacie Catherine Ashtonová, aby pomohla s řešením vnitropolitické krize.

Barroso rovněž připomněl, že EU má nadále zájem podepsat dohodu s Ukrajinou o přidružení a volném obchodu.

S Janukovyčem telefonicky hovořil i generální tajemník OSN Pan Ki-mun, který prezidenta vyzval k mírovému dialogu s opozicí.