Na fotbalovém stadionu v johannesburském předměstí Soweto se v úterý konalo zřejmě největší uctění památky bývalého jihoafrického prezidenta a bojovníka proti apartheidu Nelsona Mandely. Do Jihoafrické republiky se kvůli tomu sjeli nejvyšší představitelé ze 70 zemí světa.

Na pietě zazněly po národní hymně modlitby za Mandelu, a to jak od představitelů židovské, muslimské i křesťanské církve. Všichni ho vyzdvihli jako nositele smíření, svobody a míru. Při následné písni znělo jeho jméno celým stadionem.

Piety se zúčastnili například americký prezident Barack Obama, George Bush ml., Bill Clinton s manželkami i Jimmy Carter. Z Francie přijeli stávající a bývalý prezident Francois Hollande a Nicolas Sarkozy. Mezi dalšími hosty byli i německý prezident Joachim Gauck nebo kubánský vůdce Raúl Castro. 

Ten způsobil nečekané překvapení, když si potřásl rukou s Barackem Obamou. Podle televizních záběrů se Castro na Obamu dokonce usmál.

Americký server Politico v souvislosti s tím napsal, že překvapivý pozdrav nebyl nejspíš ničím jiným, než projevem slušnosti. Nelze nicméně vyloučit ani vstřícné gesto učiněné v době, kdy k sobě oba odvěcí nepřátelé složitě hledají cestu. 

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.