Kromě nábytku a bytových doplňků najdou lidé v Hongkongu v řetězci IKEA i politického hrdinu, je na prodej za sto hongkongských dolarů, tedy asi 250 korun.

Plyšový vlk jménem Lufsig se v Hongkongu stal symbolem politického protestu. Poté, co hračku o víkendu hodil na vůdce autonomní čínské oblasti Leung Čchun-jinga během jeho projevu někdo z nespokojených demonstrantů, se z Lufsiga stal hit.

Pár dní na to stály od brzkého rána před třemi místními pobočkami švédského řetězce fronty a lidé během tří hodin plyšáka úplně vykoupili.

Mluvčí firmy IKEA v Hongkongu řekl britské stanici BBC, že první zákazníci dorazili před obchodní domy už v 7:00 místního času a do 11:00 hodin byl vlk beznadějně vyprodán.

Lufsig má od soboty v Hongkongu dokonce vlastní facebookový profil, který od svého založení získal od uživatelů 46 tisíc "lajků".

Šéf hongkongské exekutivy Leung Čchun-jing je místními médii přezdíván vlk údajně kvůli své prohnanosti a nespolehlivosti. Kritici mu vytýkají blízký vztah k Pekingu, jehož zájmy často hájí na úkor těch hongkongských.

Politik, jehož jméno také připomíná výraz pro vlka v čínštině, je ve městě velmi nepopulární už od svého jmenování do funkce vloni.

V poslední době se Leungova administrativa také potýkala s několika skandály, například když kvůli podvodu rezignoval jeden z ministrů jeho vlády.

Rostoucí napětí v autonomní oblasti Číny vyvolaly také plány investic v kontinentální části země, vysoké ceny nemovitostí a přetížení nemocnic v důsledku takzvaného porodního turismu.

Noví vlci přijdou v lednu

Z jazykového hlediska se mezi vlkem a hongkongským politikem najde ještě jedna spojitost. Plyšový vlk, který se ve většině zemí prodává pod svým švédským jménem Lufsig, je ale v kontinentální Číně k dostání s přezdívkou. Ta je sice v mandarínské čínštině neškodná, v kantonštině, kterou se běžně mluví v Hongkongu, ale zní podobně jako jeden ze sprostých výrazů.

Plyšová postavička vlka inspirovaná pohádkou o Červené karkulce se prodává spolu s panenkou babičky, kterou lze vlkovi nacpat chřtánem až do břicha. Odtud ji vysvobodí až rozepnutí vlkovy kostkované košile.

Švédská firma IKEA přislíbila, že nová várka plyšových vlků dorazí do prodejen v Hongkongu začátkem nového roku.

Související