Před sídlem vlády v jihoafrické metropoli Pretorii byla v pondělí odhalena nová, devět metrů vysoká bronzová socha nedávno zesnulého exprezidenta Nelsona Mandely. Ten zemřel 5. prosince ve věku 95 let a v neděli byl pohřben ve vesnici Qunu, kde prožil dětství a kde si přál být i pochován.

Slavnostního odhalení sochy, která představuje usmívajícího se Mandelu s rozpřaženými pažemi, se účastnili nejvyšší představitelé země i členové exprezidentovy rodiny. Na místě byl například současný prezident Jacob Zuma i jeho předchůdce Thabo Mbeki, ale i Mandelův vnuk Mandla.

Prostranství před komplexem vládních budov Union Buildings z dob koloniální éry je jako místo pro monumentální Mandelovu sochu velice symbolické.

Právě tam exprezident v roce 1994 složil prezidentskou přísahu a během 20. století tam byla podepsána i řada rasových zákonů, proti nimž celý život bojoval. Minulý měsíc se také připomínalo 100 let od dokončení stavby vládního komplexu.

V Jihoafrické republice se 16. prosince slaví státní svátek - Národní den smíření, který má připomínat jednotu všech obyvatel země po ukončení apartheidu. Zároveň oficiálně končí desetidenní období smutku po Mandelově úmrtí; vlajky stažené na půl žerdi se vracejí zpět na stožáry.

Autory sochy jsou jihoafričtí umělci Andre Prinsloo a Ruhan Jansen van Vuuren. Podle autorů bylo nejtěžší vybrat, v jakém období Mandelu zachytit.

"Byl to nesmírně těžký úkol, protože všichni ví, jak Mandela vypadá. Nakonec jsme se rozhodli ztvárnit ho podle fotografií pořízených deset let po slavném roce 1994," vysvětlil Prinsloo v září serveru SA News. O datu slavnostního odhalení sochy bylo rozhodnuto už letos na podzim.

Související