Francouzská policie zatkla na jihu země 21 lidí, které podezírá z podvodů s koňským masem. V pondělí o tom informovaly tamní úřady a farmaceutická společnost Sanofi Pasteur. Ta koně využívala pro vývoj antibiotik, podezřelí je ale prý prodávali ke zpracování na jídlo, k čemuž tato konina nebyla vhodná.

Více než stovka policistů v pondělí ráno podle agentury AP zasahovala celkem v 11 departmentech v krajích Languedoc-Roussillon, Provence-Alpes-Côte d'Azur a Midi-Pyrénées.

Státní tajemník na ministerstvu hospodářství Benoit Hamon rozhlasové stanici RTL řekl, že zásah byl především otázkou bezpečnosti potravin, než jen pouhého podvodu. "Tito koně měli skončit na jatkách a místo toho končili u řezníka," prohlásil politik.

Mluvčí firmy Sanofi Pasteur Alain Bernal agentuře Reuters řekl, že společnost používala koně k inkubaci protilátek pro výrobu očkování "na všechno od vztekliny po hadí kousnutí".

Koně podle něj byli v dobrém zdravotním stavu, ale jejich maso nebylo vhodné pro lidskou stravu. Podle mluvčího firma s vyšetřovateli spolupracuje, ale netuší, jak dlouho mohlo k podvodům docházet.

"Mohlo se to týkat stovek koňů, pokud se to dělo několik let. V posledních třech letech jsme museli vyřadit asi 200 koní," dodal s tím, že tito koně byli "továrnami na protilátky".

Podle francouzských rozhlasových stanic bylo maso prodáváno obchodníkům, kteří jsou podezřelí, že falšovali veterinární dokumenty, aby toto maso mohlo být použito v potravinářství. Mezi zatčenými jsou prý jak producenti masa, tak obchodníci a veterináři.

Podle deníku Le Monde se maso s antibiotiky dostalo ke zpracovatelům masa na jihu Francie, do Španělska a možná i Itálie.

Francie je jednou ze zemí, jimiž letos otřásl skandál s nepřiznaným koňským masem v potravinách, který v Evropě vypukl letos v lednu. Tehdy se koňská DNA našla v mražených mletých karbanátcích prodávaných v supermarketech v Irsku a Velké Británii. Později se ukázalo, že do podvodů s koninou byla zapletena jatka a obchodníci s masem od Rumunka po Nizozemsko.