Už začátkem příštího roku budou muset čínští novináři složit nové ideologické zkoušky, pokud si budou chtít udržet své novinářské průkazy. Podle reportérů jde o další důkaz toho, jak čínská komunistická strana zvyšuje kontrolu nad médii za vlády nového prezidenta Si Ťin-pchinga.

Podle státních sdělovacích prostředků je to vůbec poprvé, co se od novinářů hromadně vyžaduje složení podobného testu. Zkoušky budou založené na sedmisetstránkovém manuálu, který se prodává v knihkupectvích.

Příručka je prošpikována takovými směrnicemi, jako "Naprosto není dovoleno publikovat zprávy obsahující jakékoli komentáře namířené proti stranické linii" nebo "Vztah mezi stranou a zpravodajskými médii je vztah toho, kdo vede, s tím, kdo se nechává vést".

Dopad zvýšené kontroly v minulém roce byl mrazivý, řekli agentuře Reuters novináři pracující v čínských státních sdělovacích prostředcích, kteří si převážně nepřáli být jmenováni. Jinak by mohli být potrestáni, že bez povolení mluvili s představiteli zahraničích médií.

"Zpřísnění je velmi znát v novinách, které mají dopad na veřejné mínění. V současnosti je spousta věcí, o kterých není dovoleno psát," řekl novinář z jednoho zpravodajského časopisu.

Čína také zesílila snahy přitáhnout uzdu zahraničním novinářům, kteří pracují v Číně. Jak New York Times, tak Bloomberg News nedostaly nová víza pro novináře za poslední více než rok. Dříve totiž zveřejnily příběhy o bohatství příbuzných bývalého premiéra Wen Ťia-paa a nynějšího prezidenta Si Ťin-pchinga.

Čínský ústřední úřad pro regulaci tisku prostřednictvím státních sdělovacích prostředků uvedl, že smyslem zkoušek a doprovodného školení je "zvýšit celkovou kvalitu čínských novinářů a povzbudit je, aby si nastavili socialismus coby svůj hlavní hodnotový systém".

Novináři budou muset absolvovat minimálně 18 hodin školení v takových předmětech, jako jsou marxistické zpravodajské hodnoty, novinářská etika či socialismus s čínskými rysy, než budou moci v lednu či únoru absolvovat zkoušky. Ti, kdo u nich propadnou, budou muset znovu absolvovat školen, a pak budou moci zkoušku zopakovat. Není jasné, co se stane s novinářem, který by odmítl test absolvovat.

Související