Zemřelý jihoafrický vůdce Nelson Mandela podstoupil v roce 1962 výcvik u izraelské tajné služby Mosad. Zjištění vyplývá z tajného dopisu uloženého ve státních archivech židovského státu, píše server britského deníku Guardian. Zmíněný dopis uveřejnil izraelský deník Haaretz dva týdny po smrti vůdčí osobnosti boje proti apartheidu.

Výcvik zahrnující zacházení se zbraní, judo a sabotážní techniky podstoupil Mandela v Etiopii a se změněným jménem. O jeho skutečné identitě podle všeho neměla izraelská tajná služba ponětí. Mosad se podle údajů z dopisu také snažil pozdějšímu světoznámému politikovi vštípit sionistické smýšlení.

Mandela navštívil v roce 1962 také jiné africké státy s cílem získat podporu pro boj Afrického národního kongresu proti apartheidu v JAR. Při pobytu v Etiopii vyhledal Mandela pod pseudonymem pomoc izraelské ambasády. Ta o této žádosti "Davida Mobsarie" vyrozuměla izraelské úřady již zmíněným dopisem.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.