Útočné pušky AK-47 se vyrobilo 100 milionů kusů, střílelo se z ní a střílí v konfliktech v Evropě, Asii, Africe i Americe. Její konstruktér Michail Timofejevič Kalašnikov zemřel v pondělí ve věku 94 let.

Kalašnikov v poslední době trpěl různými zdravotními problémy. Před měsícem, 17. listopadu, byl v Iževsku, který leží asi 1300 kilometrů na východ od Moskvy, hospitalizován na jednotce intenzivní péče.

Jeho úmrtí oznámila agentura ITAR-TASS s odvoláním na informaci, kterou poskytl mluvčí prezidenta regionální ruské Udmurtské autonomní republiky.

Vynálezce se v nemocnici letos ocitl třikrát, informace o jeho zdravotním stavu vždy byly skoupé a někdy i protichůdné. Například v létě, když se léčil v Moskvě, se objevily zprávy, že mu lékaři voperovali kardiostimulátor, ale později byly popřeny.

Za pušku chata, byt a penze

Legendární útočná puška AK-47, známá pod názvem Kalašnikov, si díky své jednoduchosti a spolehlivosti získala popularitu po celém světě. Michail Kalašnikov, jehož životní pouť se v pondělí uzavřela, byl na svůj vynález patřičně hrdý, ale vrásky mu prý vždy dělalo zneužívání této zbraně různými zločinci a teroristy.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.