Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan dnes představil nové složení vlády, kterou narychlo vytvořil po demisi tří ministrů svého kabinetu. Ti se ve středu rozhodli složit funkci v reakci na korupční skandál, který Tureckem zmítá už několik dnů. Premiér trvá na tom, že celý případ je "rozsáhlým spiknutím" proti jeho vládě.

Podle zpravodajského serveru FranceTv se teď očekávají nové demonstrace svolané opozicí, která požaduje Erdoganův odchod.

Nový kabinet má 26 členů, mezi kterými chybí deset ministrů z předchozí vlády. Na svém postu zůstal například ministr zahraničí Ahmet Davutoglu, zatímco ministra pro evropské záležitosti Egemena Bagise, jehož jméno také zaznělo v médiích v korupční kauze, vystřídal Mevlut Cavusoglu. Všichni členové vlády jsou z Erdoganovy proislámské Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP).

Bezprecedentní protikorupční operace turecké justice budí pozornost místních médií a veřejnosti už více než týden. Ve středu přerostla v nepříjemný politický skandál pro Erdogana, když vládu opustili tři z jeho blízkých spolupracovníků. Demisi podali ministři vnitra Muammer Güler, hospodářství Zafer Çaglayan a životního prostředí Erdogan Bayraktar. Jejich synové jsou vyšetřovaní kvůli obvinění z rozsáhlých podvodů.

Postavením premiéra zvlášť otřáslo to, že jeden z odstupujících ministrů ho vyzval k demisi. Bayraktar, který podle agentury AFP neskrýval rozhořčení nad svým vyhozením z vlády, řekl, že Erdogan věděl o všem, co on jako ministr dělal. "Na základě toho se domnívám, že premiér by měl podat demisi," prohlásil ve středu bývalý ministr.

Premiér ale zůstává od začátku případu věrný svému tvrzení, že jde o spiknutí proti jeho vládě. "Jedná se o případ, který se představuje v podobě justiční operace, ale který ve skutečnosti útočí na budoucnost Turecka," řekl za potlesku svých příznivců Erdogan při večerním oznámení nového kabinetu.

V propadu ve středu pokračoval kurz turecké liry (TRY), který se po oznámených změnách ve vládě dostal vůči dolaru na historické minimum 2,1025 TRY/USD. Ve středu se dolar prodával za 2,0850 TRY, i to už ale byl výrazně slabší kurz, než za jaký se dolary prodávaly před vypuknutím skandálu.

Krátce po demisi tří ministrů se ve středu večer sešly v ulicích některých měst tisíce protivládních demonstrantů. V Istanbulu proti nim zasáhla policie slzným plynem.

Případ, v rámci něhož policie zatkla desítky osob, poškozuje Erdoganovu stranu AKP v době, kdy vede kampaň před volbami do místních zastupitelstev 30. března 2014.

Související