Zhruba již 15 let hraje v argentinském zemědělství prim geneticky upravená sója. Za jejím rozvojem stojí několik faktorů. Geneticky modifikovaná sója slibuje velké výnosy, které směřují hlavně na export, jenž zemi zajišťuje potřebné devizy. Odborníci také uvádějí, že právě masivní pěstování sóji pomohlo zemi postavit se alespoň částečně na nohy po bankrotu z let 2001 až 2002 a ekonomické krizi, které po něm následovala.

Rozmach této plodiny ale doprovází celá řada negativních faktorů – nejpalčivějším problémem je nárůst spotřeby pesticidů a herbicidů, a to v blízkosti vesnic a dalších obydlí. S tím je pak spojena kontaminace půdy a závažné zdravotní problémy populace.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.