Více než 100 účetních záznamů zůstalo v jedné z budov v Timbuktu, kterou na počátku letošního roku okupovali ozbrojenci z Al-Káidy. Dochované zápisy ukazují, jak bojovníci pečlivě sledovali své výdaje a jak zaznamenávali i drobné nákupy, což v případě teroristické skupiny může vypadat velmi neobvykle.

Podle odborníků jsou záznamy potvrzením toho, že teroristická skupina se chová jako nadnárodní korporace, poznamenala agentura AP.

Často velmi nízké částky, například za nákup jedné žárovky či mýdla, jsou zapsány tužkou nebo barevným perem na útržcích papíru či na papírcích z bločků Post-it. Propracovaný účetní systém nalezený ve městě Timbuktu v africkém Mali potvrzuje objevy i z dalších oblastí, kde Al-Káida působí, včetně Afghánistánu, Somálska a Iráku.

Nalezené dokumenty celosvětové teroristické skupiny zahrnují také termíny různých kurzů, mzdové tabulky, rozpočet na filantropii, žádosti o zaměstnaní, rady, jak se chovat při styku s veřejností, a dopisy od jakési obdoby divize lidských zdrojů.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.