Záchrana posádky ruské výzkumné lodi Akademik Šokalskij v Antarktidě se podle ruských médií dál komplikuje. Čínský ledoborec Sněžný drak, který měl původně plavidlo vysvobodit z ledového zajetí, se sám dostal do problémů.

Podle stanice BBC se uvažuje o tom, že na pomoc bude povolán silný americký ledoborec.

Evakuaci cestujících z ruské lodi, která na Štědrý den uvízla v Antarktidě mezi ledovými krami, už řadu dní znesnadňuje nepříznivé počasí. Všech 74 cestujících a členů posádky tak zřejmě oslaví Nový rok na lodi.

Podle zpráv ruských médií čínský ledoborec, který měl původně ruskou vědeckou loď z nesnází vysvobodit, uvěznily kry, a ohrožena je proto i vrtulníková záchranná operace. Právě z paluby Sněžného draka měla totiž helikoptéra převážet posádku Akademika Šokalského na nedaleké australské plavidlo Aurora Australis.

Záchranáři podle televize BBC zvažují možnost povolat do záchranné operace další loď. Přispět na pomoc má údajně mohutný americký ledoborec Polar Star, který by měl po bezvýsledné akci čínské a australské lodi konečně ruské plavidlo vysvobodit z ledového zajetí.

Ruská posádka i po ukončení vrtulníkové operace na palubě Akademika Šokalského zůstane, aby vyčkala na přírodní uvolnění ledového pásu. To může nastat jen pouhou změnou větru, neboť nynější větry vanoucí z východu drží loď v ledovém sevření. Naopak západní větry by pomohly příkrov rozbít. Potíž ale podle mluvčího expedice Alvina Stona je, že nikdo neví, kdy by se vítr mohl otočit.

Ledoborce, které se v uplynulých dnech neúspěšně pokusily k Akademiku Šokalskému prorazit, se v nejbližších době nechystají pokus o záchranu zopakovat. Posádka Aurory Australis oznámila, že pokud by se jejich plavidlo opět vydalo k ruské lodi, riskovalo by rovněž zamrznutí.

Ruská loď se nachází asi 2800 kilometrů jižně od města Hobart v australském státě Tasmánie a ledový příkrov kolem ní je mimořádně silný. Podle dosavadních zpráv potopení lodi nehrozí a zásoby potravin jsou k dispozici na několik týdnů.

Vědecký tým Australasijské antarktické expedice, která odrazila od břehů Nového Zélandu 28. listopadu, měl v plánu zopakovat 100 let starou cestu legendárního australského výzkumníka Douglase Mawsona. Členové expedice provádějí obdobná měření a studie jako Mawsonova výprava, aby zjistili, jak se antarktické prostředí v průběhu uplynulého století změnilo.

Akademika Šokalského postavily v roce 1982 pro sovětskou flotilu finské loděnice. Loď je sice pro plavbu v polárních oblastech uzpůsobena mimo jiné zesíleným trupem, klasický ledoborec to ale není. Zatímco velká část vědců a turistů na palubě ruské lodi jsou Australané a Novozélanďané, posádka je převážně ruská.

Související