Ve věku 85 let v sobotu zemřel v telavivské nemocnici Tel Hašomer bývalý izraelský premiér Ariel Šaron. Po osmi letech v kómatu se jeho stav tento týden prudce zhoršil. 

U jeho lůžka se několik dní střídali jeho nejbližší a také spolužáci a bývalí spolupracovníci. Podle lékařů mu začaly selhávat všechny orgány včetně ledvin. Do posledních chvil u něj byli synové Gilad a Omri.

"Odešel. Odešel v okamžik, který si vybral," řekl Gilad. 

Podle izraelských médií připraví pohřeb úřad nynějšího premiéra Benjamina Netanjahua. Tělo bude po pohřbu vystaveno v budově parlamentu.

Šaron by měl být pohřben na svém venkovském sídle v Negevské poušti vedle své ženy Lily, která zemřela roku 2000. 

Největší postava izraelské politiky od zakladatele státu Davida Ben-Guriona byla vždy bojovníkem. Jak v armádě, tak v politice. Šaron věřil, že Izrael dosáhne míru s arabskými sousedy pouze tehdy, když bude silný, neporazitelný a nepřátelům dá svoji sílu pocítit. 

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.