Ruské ministerstvo zahraničí je znepokojeno stavem lidských práv v Evropské unii, která v této oblasti podle ruské diplomacie strádá vážnými vadami.

O zprávě, kterou ministerstvo zveřejnilo na svém webu v úterý, informovala ruská i zahraniční média. V souvislosti s Českem a Slovenskem se zpráva zmiňuje hlavně o romském problému.

Moskva vytýká Bruselu hlavně porušování práv přistěhovalců a diskriminaci národnostních menšin, zejména ruskojazyčných, podceňování neonacismu i agresivní prosazování práv sexuálních menšin v pojetí, které je jiným státům cizí.

Jakkoli se EU podle autorů zprávy tváří jako hlavní bašta boje za lidská práva ve světě, unijní praxe nepotvrzuje opodstatněnost těchto nároků.

Situaci národnostních menšin a přistěhovalců hodnotí autoři jako vzdálenou ideálu. Podle nich je jejich míra nezaměstnanosti často několikanásobně vyšší než u většinové populace. 

Kromě toho veřejnost v EU zjevně podceňuje hrozbu neonacismu, zatímco myšlenky a praxe nacionalismu v jednotlivých zemích EU začínají ovlivňovat nejrůznější životně důležité sféry činnosti celé unie, včetně zahraniční politiky, tvrdí ruští diplomaté.

Poukazují také na heroizaci bývalých příslušníků jednotek SS v Lotyšsku a Estonsku či na problémy, které způsobuje antisemitská rétorika krajní pravice.

"Na tomto pozadí EU a její členské státy za jednu ze svých hlavních priorit považují šíření svých neoliberálních hodnot jako univerzálního základu pro činnost ostatních členů mezinárodního společenství," tvrdí autoři zprávy.

"Je to zvláště patrné na příkladu agresivního prosazování práv sexuálních menšin. Vyvíjejí se snahy dosáhnout od ostatních států, aby přijaly jim cizí pohledy na homosexualitu a homosexuální manželství jako životní normu a jakýsi přirozený sociální jev zasluhující podporu státu," píší.

Moskva, která už roky marně usiluje o zrušení unijních víz, vyčítá unii, že vytváří umělé překážky bránící vstupu na její území, což omezuje svobodu pohybu soukromých osob, a to se zvláště negativně projevuje na situaci Romů a uchazečů o azyl.

Členské země unie ke svobodě pohybu přistupují podle Rusů "pokrytecky": za studené války o ni bojovaly, ale teď se jeví hlavními strůjci jejího utlačování.

Situaci s lidskými právy v Česku ruská zpráva charakterizuje jako "celkem klidnou", nicméně připomíná "romskou otázku" jako nejpalčivější z problémů budících pravidelnou kritiku ochránců lidských práv. Vládní opatření "až dosud neumožňují řešit problém zásadně".

Zpráva ruské diplomacie se jeví jako reakce na mezinárodní kritiku porušování lidských práv v Rusku, zejména pokud jde o loni přijatý zákon o zákazu propagandy homosexuality mezi nezletilci.

Ten podle ochránců lidských práv neslouží obraně dětí, ale k omezování práv sexuálních menšin. Server BBC News v souvislosti s tím připomněl otevřený dopis, v němž 27 nositelů Nobelovy ceny vyzývá prezidenta Vladimira Putina, aby diskriminační homofobní zákon zrušil.

Související