Evropský parlament odsoudil prodávání občanství v Evropské unii. Udělování občanství je sice právem jednotlivých členských států, ty tím ale současně cizincům z neunijních zemí otevírají dveře do celé osmadvacítky.

Malta přitom nedávno přijala zákon, který zájemcům umožňuje získat pas člena EU, aniž by předtím vstoupili na maltské území. Ve čtvrtek schváleném usnesení vyjádřili europoslanci nad tímto postupem znepokojení.

Podobná praxe se nelíbí ani Evropské komisi. "Občanství nemůže být na prodej," zdůraznila ve Štrasburku eurokomisařka pro spravedlnost Viviane Redingová. "Je to základní prvek naší unie a my ho nemůžeme opatřit cenovkou," dodala.

Stejný názor má i většina europoslanců. "Je nepředstavitelné, že existují zákony, které umožňují kupovat si občanství. Návrh maltské vlády je špatný. Znamená, že je možné dostat státní příslušnost, aniž by člověk předtím vkročil na maltské území," prohlásil místopředseda největší parlamentní frakce EPP Manfred Weber.

"Občanství není zboží na prodej," přidal se poslanec liberální frakce ALDE Jan Mulder. Francouzská levicová europoslankyně Marie-Christine Vergiatová označila nabízení státního občanství za úplatu za prostředek k praní špinavých peněz.

Evropský parlament proto ve čtvrtek přijal usnesení, v němž vyjádřil znepokojení ze způsobu získávání občanství na Maltě, a zdůraznil, že občanství EU by se nikdy nemělo stát předmětem prodeje nebo nákupu.

Vyzval Maltu, aby svůj současný systém udělování občanství "uvedla do souladu s duchem hodnot EU". Evropské komisi pak uložil, aby prověřila, zda je tento systém v souladu "s literou a duchem" evropských smluv.

Maltský parlament v listopadu schválil zákon, podle kterého si budou moci cizinci ze zemí mimo EU zakoupit občanství této středomořské země za 650 000 eur (17,9 milionu Kč). Maltská vláda si od tohoto programu slibuje, že zvýší příjmy státu a přiláká do nejmenší země EU investory.

V prvním roce kabinet očekává výnos asi 30 milionů eur (825 milionů Kč), což by znamenalo, že by si maltské občanství zakoupilo zhruba 45 lidí. Společnost, která bude prodej zprostředkovávat, předpokládá, že každý rok o občanství ostrova požádá 200 až 300 osob.

Opozice proti tomuto zákonu protestovala. Obává se, že se Malta stane útočištěm pro pochybné boháče, podobně jako daňové ráje v Karibiku, a požaduje, aby žadatelé o občanství museli předtím v zemi několik let žít a investovat, jako je tomu jinde v EU.

Občanství výměnou za investice

Praxe poskytování občanství za úplatu není maltským specifikem. Lotyšský europoslanec za konzervativní frakci ECR Robert Zíle připomněl, že v jeho vlasti lze koupit občanství za 70 000 až 500 000 eur (1,9 až 13,7 milionu Kč). 

"V Lotyšsku jsme tak za jeden rok poskytli desetkrát více povolení k pobytu než Spojené království," poznamenal. Právo pobytu výměnou za obchodní investice, reality či státní dluhopisy nabízí i Španělsko, Portugalsko, Řecko a Kypr.

Související