Devět nových zákonů, které v ukrajinském parlamentu minulý čtvrtek prosadila provládní většina, v úterý vyšlo v úředním věstníku. Oznámila to agentura ITAR-TASS s tím, že nové právní normy by tak od středy měly nabýt účinnosti.

Odpor opozice budí zejména zákon zpřísňující tresty za účast v masových akcích či normy usnadňující zbavování imunity poslanců i trestní stíhání v nepřítomnosti.

Potyčky mezi ukrajinskými policisty a protivládními demonstranty v centru Kyjeva pokračovaly i v noci na úterý.

Nad ránem podle agentury ITAR-TASS bezmála došlo k přímému střetu mezi těžkooděnci ze speciální jednotky Berkut a demonstranty, ale policisté se nakonec stáhli do výchozích pozic.

"Skupina příslušníků jednotky vyrazila k barikádě ze spálených (policejních) autobusů, odkud demonstranti házeli na policejní kordon dýmovnice a petardy a zápalné lahve. Několik příslušníků Berkutu začalo rozebírat barikády a za nimi postupoval celý šik několika desítek policistů. Ale po pár minutách se vrátili na předchozí stanoviště, vzdálené několik desítek metrů od barikády," uvedla agentura.

Ještě v noci jeden z opozičních předáků Vitalij Kličko varoval, že Berkut se dnes či ve středu pokusí demonstranty rozprášit.

S policisty se v noci potýkala asi tisícovka demonstrantů, mnozí však pouze přihlíželi. Nadále podle Interfaxu pokračuje měření sil mezi oběma stranami, kdy na kameny a zápalné lahve demonstrantů odpovídají policisté slzným plynem a ohlušujícími granáty.

Ukrajinské úřady podle ITAR-TASS zatkly více než tři desítky demonstrantů a devět z nich začaly stíhat za "masové nepokoje".

Protesty v Kyjevě vypukly před dvěma měsíci poté, co prezident Viktor Janukovyč odmítl podepsat dohodu o přidružení k Evropské unii a místo toho posílil vazby s Moskvou.

V neděli se situace vyhrotila poté, co protesty proti schválení nových zákonů, které zpřísňují tresty demonstrantům, přerostly v potyčky radikálů s policií. Obě strany přitom ohlásily desítky zraněných.

Opoziční předáci vybízejí prezidenta Janukovyče k přímému dialogu o východisku z politické krize, za které považují předčasné volby. Janukovyč a jeho lidé naopak vyzývají k ukončení nepokojů.

"Se státem nelze jednat jazykem ultimát, kamenů a Molotovových koktejlů," vzkázal generální prokurátor Viktor Pšonka.