"Podle jakéhokoliv měřítka je svět lepší, než kdy byl. Lidé jsou zdravější a žijí déle," píše ve své tradiční výroční zprávě druhý nejbohatší člověk na světě Bill Gates. Zprávu umístil na svůj Twitter. A zřejmě s jednou roztomilou chybou. Průkopník IT zveřejnil odkaz bez přípony a po jeho rozkliknutí se otevře jen její zdrojový kód.

"Mnoho národů v historii přijímalo pomoc a dnes jsou soběstačné. Možná si myslíte, že takový pokrok se bude oslavovat, ale popravdě, já i Melinda (Gatesova žena, pozn. red.) jsme šokováni tím, kolik lidí si myslí, že na světě je hůř," stojí dál ve výroční zprávě manželů Gatesových.

Bill Gates především vyjádřil obavu, že přesvědčení o tom, že svět nedokáže vyřešit chudobu, je škodlivé.

"Proto v tomto výročním dopise rozbijeme některé mýty, které odstranění chudoby znesnadňují. Až příště tyto mýty uslyšíte, doufáme, že budete argumentovat stejně jako my," píše Gates.

1. Nejchudší země jsou odsouzeny být chudé

Bill Gates kritizuje názor, že nejchudší země, zvláště ty v Africe, jsou podle mnohých "odsouzené" k tomu, být chudé. "Na toto téma existuje řada knih, naštěstí to nejsou bestsellery, protože jejich základní premisa je nesprávná," píše Gates.

"V roce 2035 nebudou na světě zbývat téměř žádné chudé země," myslí si.

Druhý nejbohatší člověk světa vzpomíná, jak byl v roce 1987 v Mexico City. "Na mnoha místech ani netekla voda, takže si ji lidé museli nosit v kanystrech," píše. "Nyní tam jsou všude nové domy, silnice, moderní mosty. I když i tam stále existují slumy. Stejně jsem si pomyslel: Wow, je zázrak, že většina lidí tu teď patří ke střední třídě," píše.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.