Turecká vláda znovu citelně zasáhla do policejních složek, když propustila nebo přeložila 470 jejích příslušníků. S odvoláním na televizní stanici NTV to napsala agentura AFP. Deník Hürriyet zase upozornil, že v úterý bylo nuceně přeloženo 96 soudců a prokurátorů.

Vládní zásahy v justici a policii jsou považovány za součást mocenského boje premiéra Recepa Tayyipa Erdogana, který čelí korupčnímu skandálu.

Mocenské přetahování mezi vládou a justicí vyvolal korupční skandál, který propukl loni a vyžádal si obměnu téměř poloviny členů Erdoganova kabinetu. Opozice volá po svržení celé vlády.

Premiér ale trvá na tom, že případ, kdy policie zadržela také několik synů dnes již bývalých ministrů, je "rozsáhlým spiknutím" proti jeho vládě, a hlavně proti němu samotnému.

Nejnovější přeskupování v justici zasáhlo i hlavního státního zástupce v Izmiru, který vyšetřoval podezření z korupce při zadávání zakázek v tamějším přístavu, upozornil Hürriyet.

Minulý týden turecká vláda přeložila dvacítku istanbulských prokurátorů do jiných částí země, někteří z nich přitom v rámci zmíněné aféry vyšetřovali z úplatkářství několik vysoce postavených úředníků.

Proti omezování justičních pravomocí v Turecku se koncem loňského roku ohradila Evropská unie. Evropský komisař pro rozšíření Štefan Füle vyzval Ankaru, aby nezasahovala do protikorupčního vyšetřování a aby jednala transparentně a nestranně.

Erdogan obavy Evropské unie odmítá a čistky v řadách justice vysvětluje tím, že za údajným spiknutím stojí i někteří policisté a soudci. Vláda kvůli tomu v uplynulých týdnech z funkcí odvolala přes 2000 policistů, kteří zahájili vyšetřování Erdoganových spojenců.

Turecký parlament nicméně v úterý začal projednávat návrh zákona, který by měl mimo jiné omezit pravomoci Vysoké rady soudců a státních zástupců (HSYK). Nově by podle něj konečné slovo při jmenování soudců a státních zástupců měl ministr spravedlnosti.

Související